Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Güzel sanatlar alanı oldukça kapsamlı ve bir çok konuyu kanatları altında barındıran bir alandır. Bu yazımızda sizlere edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi kısaca konusunda bilgi vereceğiz.

Tarih ile ilişkisi:

Edebiyat ve tarih bilimi sürekli alışveriş içerisindedir. Çünkü tarih bilimi geçmişe yönelik araştırmalar yaparken o dönemlere ait edebi eserleri de inceler ve doğal olarak da edebiyat ile ilişki içinde olur.

Coğrafya ile ilişkisi:

Her olay belirli bir mekanda gerçekleşir ve o mekanda gerçekleşen olaylar üzerine bir çok edebi metinler kaleme alınır, bu edebi metinler o coğrafi özelliklerden de etkilenir.

Sosyoloji ile ilişkisi:

Edebi eserlerde bulunduğu topluma ait kültürel, folklorik ve dini bir çok özellikler barınmaktadır. Bu nedenle de edebi eserlerin bir toplum bilimi olan sosyoloji de bir çok etkisi vardır.

Psikoloji ile ilişkisi:

İnsanlar geçmişten günümüze kadar duygu ve düşüncelerini, hissettiklerini edebi eserlere dökerlerdi; şiirler ve romanlar gibi daha bir çok edebi eserler kaleme alırlardı ve günümüzde de bu ilişki devam etmektedir.

Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

18 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.