e Okul 2. Yazılı Sonuçları Açıklanıyor MEB 2015

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılmış olan bir uygulamadır. Yazılı sonuçları belli oluyor. Okul yönetim bilgi sistemi olan E-Okul veli bilgilendirme sistemi, tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki tüm öğrencilerin aldığı notları ve devamsızlık gibi bilgilerini kolaylıkla kaydedebilen bir okul sistemidir.

E-OKUL’DA HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

Öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.

e-Okul Mobil Giriş İçin Tıklayınız

Masaüstü Giriş İçin Tıklayınız

Nasıl Giriş Yapılır?

Bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Mobil ya da masaüstü giriş farketmeksizin, eğer karşınıza bu sayfa güvenilir değildir, ifadesi çıkıyorsa, bu siteye devam et demeliyiz. Yoksa açılmayacaktır. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci okul numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri takip altına alabilirsiniz.

Karşılaşılan Bazı Sorunlar

Her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Karşılaşılan bu sorunlardan bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır.  öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. Okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait genel bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. Düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. Öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.