Dürüstlük ile İlgili Deneme Yazısı

Aşağıda dürüstlük ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar hayatlarında değerlere sahip olarak tutum ve davranışlar ortaya koyarlar. Bunda dünya görüşleri, dini inançları oldukça etkili olmaktadır. Zamanla bu kültür haline gelmekte, ahlaki değerlerin oluşmasını sağlamakta ve örf ve adetlerin şekillenmesine sebep olmaktadır.

Dürüstlük de insanların en çok dikkat ettiği değerlerden biridir. Yalan konuşmamak, emanete sahip çıkmak, iki yüzlü davranmamak, gıybet etmemek, dedikodu etmemek, iftira etmemek insanların dürüst olarak yaşadıklarını gösteren en önemli göstergeler arasında yer almaktadır.

Dürüstlük samimiyet gerektiren bir davranış olarak içten ve doğru davranmayı, adil ve merhametli olmayı gerektirir. İnsaflı ve vicdanlı olarak yaşamak insanların önem verdiği ve değer verdiği hayatlardır. Dürüst olmak, çalmamak, ihanet etmemek, sağlamcı olmak gibi önemli beşeri değerlere sahip olmayı da gerektirmektedir.

Dürüst olmak toplumda, bireysel ve toplumsal sorumlulukların da yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Sorumlulukların yerine getirilmesi devlete ve millete karşı olan vazifelerin yerine getirilmesi demektedir. Bir insanın dürüst olarak yaşanması iyi bilinmesine ve iyi olarak anılmasına da vesile olur.

Toplumda dürüstlük değerleri ahlaki değerler olarak eğitimde ve öğretimde öğrencilere kazandırılması lazım gelen manevi değerler arasında da görülmektedir. Bu nedenle ailede ve okulda ahlaki kazanımların değerler eğitimi kapsamında öğrencilere verilmesinde dürüstlük ilk sırada yer alan bir değer olarak öne çıkmaktadır.

Dürüstlük ile İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.