Dünyanın Katmanları Nelerdir Kısaca

Aşağıda dünyanın katmanları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Dünya, fiziksel olarak çeşitli katmanlardan meydana gelmiştir. Dünya katmanları içten dışa doğru sıcaktan soğuya doğru oluşmaktadır. Dünya katmanları belli bir düzen içinde bir denge oluşturmaktadır. Dünya katmanları, canlılık faaliyetlerinin de devam etmesini sağlar.

Dünya katmanları su, ateş, hava gibi kürelerden meydana gelmektedir. Bu katmanların kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Dünyamız kendi ekseni etrafında dönerken Güneş etrafında da dönmektedir. Böylece fiziksel özellikleri de değişime uğramaktadır. Dünyamızın dört buçuk milyar yaşında olduğu bilinmekle beraber katman özellikleri de gün geçtikçe ikmal olmaktadır.

Dünyanın katmanları şu şekildedir:

Hava Küre (Atmosfer)

Dünyamızın en dış katmanı olarak dünyamızın etrafını çevreleyen hava tabakası olarak bilinmektedir. Atmosfer çeşitli katmanlardan meydana gelmekle beraber çeşitli gazlardan oluşmaktadır. Oksijen, azot ve karbondioksit atmosferde bulunan gazlardandır.

Su Küre (Hidrosfer)

Yeryüzünde bulunan su kaynaklarından meydana gelmektedir. Dünyanın 3/4’ü  sularla kaplıdır. Kıtalar arasında su kaynakları okyanuslar şeklinde, karalar arasında su kaynakları denizler şeklinde, karalar üzerinde su kaynakları göller ve akarsular şeklinde bulunmaktadır.

Yer Kabuğu (Litosfer)

Canlıların üzerinde yaşadığı taş ve topraklardan meydana gelen katmana yer kabuğu denir. Yer kabuğu dünya katmanlarının arasında en dışta yer alan katmandır. Dış katman olarak bilinmektedir.

Ateş Küre (Pirosfer)

Yer kabuğunun altında bulunan yaklaşık 2900 kilometre olarak magmadan oluşan küredir.

*Çekirdek (Barisfer)

Yer kürenin merkezinde bulunan ve ateş kürenin bir kısmını oluşturan katmandır.

Dünyanın Katmanları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.