Dünyadaki Önemli Ticaret Yolları Hangileridir

Bu yazımızda dünyada önemli ticaret yollarının hangileri olduğunu ele alacağız.

Kral yolu; Kral Yolunun diğer adı Pers Kral Yoludur. Bu yol; Pers İmparatorluğu kralı I. Darius zamanında M.Ö. 5. yüzyılda onarılmış ve tekrar düzenlenmiş bir antik anayoldur. Pers imparatorluğu süresince Efes’den Persepolis’e kadar ulaşımı hızlandırmak amacı ile kullanılmıştır.

İpek Yolu; İpek Yolu, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz’den geçerek Avrupa’ya kadar devam eden dünyaca ünlü ticaret yoludur. İpek Yolu tüccarların, bilgelerin, orduların kullandığı bir yoldur. Bu yolda; ipek ve benzeri ürünler, baharat, yiyeceklerin yanı sıra fikirler, dinler ve kültürlerde farklı ülkelere taşınmış ve sınırları aşmıştır.

Baharat Yolu; Uzakdoğu’yu Batı’ya bağlayan ticaret yollarından biri Baharat yoludur. Baharat yolu; Doğu ülkeleri tarafından daha çok kullanılmıştır. Baharat; Orta Çağ Avrupa’sında soyluların kullanması ile önemli bir ticaret ürünü olmuştur. Baharat yolu, pahalı baharatlar olan tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal gibi baharatların taşınmasına vesile olmuştur. Baharat yolunu ilk kullanan Çinlilerdir.

Kehribar Yolu; Eski dönemde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nden çıkarılan kehribar taşlarının güneye, Adriyatik Denizi’ne ve Akdeniz’e ulaştırılması için kullanılan ticaret yoludur.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.