Dünya’da Yağış Alan Bölgelerde Yağışın Fazla Olmasını Sağlayan Coğrafi Faktörler Nelerdir

Dünya’da yağışın dağılışını etkileyen faktörler, Dünya’da yağış alan bölgelerde yağışın fazla olmasını sağlayan coğrafi faktörler nelerdir konularında sizlere bilgi vereceğiz.

Dünya’da her yer aynı miktarda yağış almamaktadır. Bu durumda bir çok coğrafi faktör neden olmaktadır.

Dünya’da yağış dağılışını etkileye coğrafi faktörler:

1- Denize göre konum: İç kesimler, kıyı kesimlere göre az yağış alır. Yani denize yakın olan bölgeler daha çok yağış alır.

2- Yer şekilleri:

A- Yükselti: yükseltisi fazla olan bölge çevresine göre daha fazla yağış görür. Bunun nedeni, yoğunlaşmanın yükseklerde oluşmasıdır.

B- Dağların uzanış doğrultusu: Bir bölgede dağlar kıyıya paralel uzanmış ise o bölge fazla yağış almaktadır.

3- Rüzgarların esme yönü: Denizden karaya doğru esen rüzgarlar gittikleri yerde rüzgar bırakırlar.Karadan denize doğru esen rüzgarlar ise yağış bırakmazlar.

4- Okyanus akıntıları: Sıcak su akıntılarının olduğu yerlerde nemlilik fazladır. Bu nedenle yıllık yağış miktarı fazla olur.

5- Basınç merkezi: Yüksek basınç alanlarında alçalıcı hava hareketi nedeniyle yağış gerçekleşmez. Çünkü alçalan hava aşağıdan yukarı ısınır ve hava doyma noktasından uzaklaşır. Alçak basınç alanlarında ise durum farklıdır. Yükselici hava hareketleri oluştuğu için bu bölgelerde yağış meydana gelir.  Yükselen hava soğur ve doyar.

6- Güneş ışınlarının düşme açısı: Ekvar bölgelerinde güneşin düşme açısı büyür ve bu bölgelerde buharlaşma fazla olur. Atmosferdeki nem miktarı artar ve fazlaca yağış olur. Kutuplara güneş ışınları küçük açılarla gelir bu nedenle bu bölgelerde buharlaşma ve nem miktarı azdır. Bu yüzden kutuplarda yağış meydana gelmemektedir.

Dünya’da Yağış Alan Bölgelerde Yağışın Fazla Olmasını Sağlayan Coğrafi Faktörler Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.