Dilimizin Yozlaşmasının Nedenleri Nelerdir

Son zamanlarda kültürümüz tehdit eden durumlardan biri olan dil yozlaşmasının nedenlerinin neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Dilimiz son zamanlarda yabancı kelimelerin etkisinde kalarak yozlaşmaya yüz tutmuştur. Türkçemiz farklı kullanımlara maruz kalmakta ve yabancı kelimeler ile birlikte kullanılmaktadır. Bu ise dilimizi yıpratıcı etmenlerin başında gelir. Günlük hayatta dahi anlatmak istediklerimizi çoğu zaman dilimize yeni girmiş yabancı kelimelerle anlatmaktayız. Bu bizim dilimizin kısırlaştığının bir örneğidir.

Dilimizin yozlaşması lugatimize giren yabancı dillerin yanı sıra duygularımızı kısır bir döngü içerisinde aynı kelimelerle ifade etmemizden de kaynaklanmaktadır. Aslında öz Türkçemiz çok zengin bir dildir. En basiti günlük yaşantıda açılan bir dükkanın ismi bile çoğu zaman yabancı kelimelerden oluşmaktadır. Dilimizin yozlaşmasına engel olmak için; Dilimizn ne kadar geniş bir hazneye sahip olduğunu kavramalı ve daima bunları kullanmalıyız. Türkçemizi geliştirmek adına bol bol kitap okumalıyız. Yabancı kelimeleri ise her ne kadar sıkça duysakta kullanmamalıyız. Dilimize bu gibi sözcükleri yerleştirmemek kültürümüz, dilimiz adına yararlıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.