Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları ve Başvurusu (Faizsiz)

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

 Hükümet gençleri erken evliliğe teşvik etmek amacıyla yeni projelere imza atıyor. Başbakanlık kapsamında başlatılan proje, parasal sıkıntılar nedeniyle evlenmeyen gençlere ilaç gibi gelecek. Proje; çiftlerin 5 bin lira faizsiz düğün kredisinden yararlanmasını amaçlıyor. Devlet Destekli 5 Bin TL Evlilik Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır, Şartlar Nelerdir ?

evlilik kredisi

Doğum yardımında, çeyiz parasına, çocuk yardımından, ev yardımına kadar birçok destek var.

İşte detaylar;

Hükümet, bugüne kadar görülmemiş bir devlet desteğine imza atıyor. Meclis’e gönderilen torba teklife göre; devlet, herkese evlenirken 5 bin liraya, ilk evini alırken 15 bin liraya varan destek sağlayacak, çocuklarının da ilk altınını verecek.

TOPLAM 21 BİN 300 TL’Yİ BULACAK

3 çocuğu olan bin 300 lira yardım alacak. Böylece her aileye 21 bin 300 liraya varan desteğin yolu açılmış olacak.

Üstelik çeyiz ve ev katkılarında Bakanlar Kurulu azami tutarı 3 katına kadar artırma yetkisini kullanırsa, destek 61 bin 300 liraya kadar çıkabilecek. Müjdeler torba teklifte şöyle yer alıyor:

GURBETÇİYE DE VAR 

Çeyiz hesabı açılıyor: Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı programı başlatılıyor.

27 yaşını doldurmamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin (gurbetçiler) bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsinden açılacak çeyiz hesaplarına devlet katkısı ödenecek.

Çeyiz hesaplarına yapılacak devlet katkısı, kişilerin sadece ilk evliliklerinde ve tek seferde ödenmek üzere, hesaba yatırılan tutarların, asgari süre kalınması şartıyla düzenli ödeme planına ve hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve tutarda ve azami 5 bin lirayı geçmeyecek miktarda ödenecek.

Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Yani çeyiz desteğinde azami tutar 15 bin liraya çıkabilecek. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.

EVE DEVLET KATKISI

Konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk ve tek konut satın alımlarınadestek sağlanması amacıyla bankalarda gönüllü katılıma dayalı Türk Lirası cinsi konut tasarruf hesaplarına devlet katkısı ödenecek.

Devlet katkısı, konut tasarruf hesabında asgari süre kalınması şartıyla hak ediş sürelerine göre farklılaşan oran ve azami tutarlarda hesabın bulunduğu banka aracılığıyla tek seferde ödenecek.

Her koşulda azami tutar 15 bin lirayı geçemeyecek ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak. Azami tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bakanlar Kurulu yetkisini kullanırsa, ilk evini alana 45 bin liraya varan devlet desteği yapılabilecek.

İLK ALTIN DEVLETTEN

Türk vatandaşlarına, doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 lira doğum yardımı yapılacak.

Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek.

Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya iki bakanlık müştereken yetkili olacak.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu ve Şartları 2015 , Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

29 yorum

 1. Ben kurban bayramından sonra nişanlanıyorum ama madi durumum çok kötü nişanı karşılicak durumum yok bilezik alcam param yok evime eşya alcam param yok çok zor durumdayım lütfen bana yardım edin

 2. askerim ve nişanlıyım allah izin verirse en kısa zaman da gelecegim madi durumdan dolayı dünümü yapamıyorum mümkünse yardımcı olurmusunuz her hangi bir birikimim yok yardımcı olursanız teşekürr ederim lütfen

 3. Ben öğrenciyim iki çocuğum var maddi durumum iyi değil ailemdende ayrı olup hiç kimseden herhangi bir yardım alamıyorum.çok zor durumdayim.kira mı ödeyemiyorum.çocuklarımın ihtiyacını karşılayamıyorum.bu nedenle eşimle sık sık tartışıyoruz.hatta az kala boşanmıştık. Allahinız varsa yardımcı olun.ülkede kapitalist mevcut oldukça haksızlıklar hep olacaktır.kimileri nerdeyse bu ülkede devlet içinde devlet oldu bizim gibi garibanlar bir ekmeğe muhtaç. Oysa ülkenin nimetlerinden bizimde faydalanma hakkımız var.

 4. Allahin adiyla geldiler, seytan oldular. 65-70tl arasi zam ile alihaydar oyunu yapip : vatandasa 300tl zam geldi diyen bir ulkedeyiz. Uyanin da bari hesabinizi iyi yapin.

  • Dostum bunu taraf olarak yazmiyorum
   Askeri ücret ner 960 dı 90 tl agi yatiyordu
   1050 tl oluyordu yani agi ile birlikte 1050 tl aliyorduk
   Simdi ise 1300 oliyoruz 250 tl zam yapilmis demektir agi ye gelicek zammi cikalim 220 tl zam yapilmistir devletin de askeri ucrete yapacagi normal zammi cikarsak 170 tl normalin ustunde zam yapilmistir
   Bunu bir taraf olarak yazmiyorum dogru olan budur

   • Buna böyle bakma 1300 tl olması aman aman bişey değil içinde agi var ve 6 ayda 1 zam oluyordu bu yıl zam yapılmayacak zam yapıldı ayağına herşey aynı aslında farklı olan şey herşeye zam gelmesi hayat şartları daha pahalı olması

 5. Enaz üçsene süreyle asgari heray enaz yüz ₺ yatırana enfazla beşbin ₺ kıredi .. İnsanı güldürmeyin????☺️ kendinizi çok akıllı vatandaşı ahmakmı zannediyorsunuz ???

 6. Zaten durumu iyi olan herkes evlenebiliyor yanı 27 yaşından önce evlenir benim gibi hiçbir geliri olmayan da 43 yaşına gelmiş olmasına rağmen evlenemiyor hiçte adaletli bir kanun olduğunu sanmıyorum

 7. Arkadaş bu yardımı yapılıyor ama yaş sınırı 24 olur mu herkes bu yaştamı evlencek. Benm yaşim 28 evlenmek istiyorum yaştan dolayı alamıyorum çok saçma buna bir çözüm bulsunlar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.