Destek Ve Hareket Sisteminin Görevleri Nelerdir

Vücudumuzda işlev halinde olan destek ve hareket sisteminin görevlerinin neler olduğunu sizler içni araştırdık.

Vücuda biçimini veren, iç organları dış etkilerden muhafaza eden, insanın hareket etmesine yardımcı olan sisteme destek ve hareket sistemi adı verilmektedir. Bu sistem sayesinde insanların oturması, eğilmesi, zıplaması sağlanır. İnsanların yaşamsal faaliyetlerini yürütmek için gerekli tüm temel hareketler bu sistem sayesindedir.

Destek ve hareket sistemi; kemikler, eklemler ve kaslardan meydana gelmektedir. Bu sistemde kemik ve kasın birbiriyle etkileşimine yardımcı olan tendonlar da bulunmaktadır. Kemikler ve kaslar sayesinde insan vücudu şekil alır ve eklemler yardımıyla da yaşamsal hareketler sağlanır.

Kemik; vücudumuzun biçim almasında gerekli olan sert yapılara denir. Kemikler üç çeşittir. Bunlar; yassı, uzun ve kısa kemiklerdir.  Yassı kemiklere örnek olarak; kafatası, göğüs kafesi ve kalça kemikleri verilebilir.  Uzun kemiklere örnek ise; kol ve bacak kemikleri verilmektedir.  Vücudumuzdaki kısa kemikler ise; el, ayak ve bilekteki kemikler örnek verilir.

İskelet; değişik özelliklerde olan kemiklerin sistemli bir biçimde bir araya gelmesiyle oluşan yapıdır.  Vücudun dik bir biçimde durmasını sağlayan ve organlar ile vücuda destek olan yapı iskeletlerdir. Vücudun genel formunu iskeletlere borçluyuz. İskeletin oluşması üzerine; et ve kaslarda eklenerek insan vücudu son halini alır. Ayrıca iskeletler; iç organları da dış tehditlerden muhafaza eder. Bu şekilde destek ve hareket sistemi meydana gelir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.