Deprem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir Kısaca

deprem ile ilgili görsel sonucu

Bu yazımızda, sizlere Deprem Çeşitleri ve Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Yaşam sürdürdüğümüz süre zarfı boyunca pek çok olumlu şeyle karşılaştığımız gibi kimi zaman doğa, bizleri çeşitli felaketlerle zorlayabilmektedir. Doğal afetler, oluşması durumunda büyük can ve mal kayıplarına neden olan olaylardır. Bu sebepten dolayı uzun yıllar boyunca bu konuda çalışmalar yapılmış, bu afetlerin anlaşılması ve önlem alınması için çalışılmıştır.

Doğal afetlerin ne zaman yaşanacağı önceden tahmin edilemediğinden dolayı bunlar için yapılabilecek en iyi şey önlem almak olmuştur. Önlem, bu tür durumlarda yaşanan can ve mal kayıplarını en aza indirebilmektedir. Ancak yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda depremin ne zaman yaşanabileceği bilinmese dahi fikir yürütülebiliyor, alınacak tedbirlerin ne şekilde olacağı belirlenebiliyor.

Dünyamızda depremler, çeşitli olaylar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu olaylardan bahsedelim.

Tektonik Depremler

Yerkabuğunda oluşan kuvvetlerin bir anda boşalması ile meydana çıkan titreşim hareketinin oluşturduğu depremlerdir. En yıkıcı depremler, tektonik depremler olmakla birlikte günümüze dek büyük kayıplar yaşanan depremlerin neredeyse tamamı, tektonik depremlerdir.

Volkanik Depremler

Yer altında bulunan magmanın çeşitli durumlar sonucunda yerüstüne çıkması sonucu oluşan depremlerdir. Genellikle aktif yanardağların etrafında gerçekleşmektedirler. Magmanın oluşturduğu basınç ile birlikte gazlar patlar veya açığa çıkar, bunun sonucunda volkanik depremler oluşur.

Çöküntü Depremler

Yeraltında bulunan boşlukların, madenlerin aniden çökmesi ile oluşan depremlerdir. Çöküntü depremler, çok büyük alanı etkilemez ve şiddetli olmazlar. Bu sebepten dolayı diğer depremlere göre oluşturduğu risk, bir hayli azdır.

Deprem Çeşitleri ve Özellikleri Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.