Deneme Nasıl Yazılır?

Aşağıda deneme nasıl yazılır kısaca olarak ele alacağız.

Deneme, her alandaki konularda yazılabilen bir tür olarak bilinmektedir. Deneme yazmanın bazı kolay yolları olmakla birlikte deneme yazmak zaten kolay bir şeydir. Deneme, her konuda yazılabildiği için nitelikli bir deneme yazısı ortaya koymak daha kolaydır.

Deneme yazısı için bir ön hazırlık yapmak gerekir. Bunun için bir müsvedde kağıdı yeterli olacaktır. Hakkında bir şeyler yazılması istenen konunun önce ön bir araştırılması yapılması gerekir. Bu araştırmada belli başlı alanlar seçilir ve bu alanlarda özgün fikirlerle birlikte ana fikir, yan cümlelerle verilir. Böylece paragraf paragraf ilerlenir.

Deneme yazısı yazarken, düşüncelerin bir kağıda yazılması yazının ana metnini oluştururken kolaylık sağlar. Bu kolaylığın oluşmasında önemli olan cümleleri birbirine bağlamaktadır. Genelde bir konu hakkındaki kelimeler bir sayfaya yazılır ve ardından bu kelimeler gerekli cümle öğeleri ile birbirine bağlanır.

Deneme yazarken bu şekilde yapılması ana metin içinde bir tutarlılık oluşmasına da imkan verir. Bu imkanın oluşması bir de bilgi dağarcığına bağlıdır. Bu nedenle araştırma yapmak önemlidir. Nitelikli bir yazının ortaya çıkmasında ön araştırma gerekliyken araştırılan kaynaklar da önemli bir yere sahiptir.

Fakat denemede kaynak belirtmeye gerek yoktur. Özgün fikirler kendine has üslubuyla ortaya konur. Böylece bir deneme yazısı ortaya çıkmış olur.

Deneme Nasıl Yazılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Deneme Nasıl Yazılır? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. süpersiniz, ödevim Deneme Nasıl Yazılır? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.