Darbelerin mağduru TBMM

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Çiçek, “Kurumsal olarak darbelerin birinci derecede mağduru TBMM’dir. Zaman olmuştur Meclis’in faaliyetleri kısıtlanmıştır, zaman olmuştur Meclis kapatılmıştır. Bu nedenle darbelerin mağduru olan bir kurumdan böyle bir raporun çıkması, başlı başına bir anlam ifade ediyor. Bu çalışma Meclis’e güveni de büyük ölçüde artırmıştır.” dedi.

Çiçek, Komisyon Başkanı Nimet Baş ve üyeleri Başkanlık Divanı Salonu’nda kabul etti.
Rapor hakkında bilgi veren Baş, raporun, bütün siyasi partilerin ortak iradesi ile hazırlandığını ifade etti. Kamuoyunun komisyona muazzam bir ilgi gösterdiğini belirten Baş, bu ilgiyi demokrasi, temel hak ve özgürlükler adına canlı tutan medyaya da teşekkür etti.

Komisyon raporunun darbelerle ilgili olarak pandoranın kutusunu açtığını ifade eden Baş, şöyle devam etti:
“Bize göre, demokrasiyi karartmak üzere devletimizin içindeki bütün karanlık odalarda saklanan isimler ve evraklar mutlaka teşhir edilmelidir. Hukuki olmayan hiçbir bilgi devlet sırrı olmamalıdır. Bir daha darbelerin olmaması, bir daha faili meçhullerin olmaması, bir daha hukuk kapısının vatandaşın üzerine kapanamaması için bütün karanlık odalar mutlaka ama mutlaka havalandırılmalıdır.
Raporumuzun mükemmel ve kusursuz olduğunu söylemiyoruz. Ama dinlemelerle ve bütün devlet kurumlarından elde ettiğimiz vesikalarla birlikte bu raporun tarihi bir öneme sahip olduğunu söylüyoruz. Bu raporla, kilitli odalar sadece siyaset kurumlarımıza ve Meclisimize açılmamış, aynı zamanda araştırmacılarımıza, akademisyenlerimize ve medyamıza da açılmıştır. Raporun her satırı, her dipnotu, her ekinin işaret ettiği her vesika çok önemlidir.”

Çiçek de, komisyonun davetine icabet ederek, araştırılan konularla ilgili bilgi sunan herkese teşekkür eden Çiçek, ”Geçmişte maalesef bu davetlere icabetin olmadığı dönemleri de yaşadık.” dedi.

Çiçek, şöyle konuştu: “Elbette böylesine karışık, karmaşık, üzerinde sis perdesi olan, perde arkasında da pek çok gerçeğin yattığı, ölenlerin ve öldürenlerin, mağdurların, mağduriyetlerin, acıların yaşandığı bu dönemlerle ilgili çalışmaları 4 ay gibi kısa bir zamanda tüm yönleriyle ortaya çıkarmak mümkün olmayabilir. Ama, sis perdesinin önemli bir kısmı aralanmıştır. Bir kapı aralanmıştır. Bundan sonra bu dönemleri araştırmak isteyenler varsa bu rapor bir manada onlara yol gösterecektir. Bu çalışma her şeyi bitirmiş değildir. Bundan sonra da yapılacak pek çok çalışma var.
Darbeler hiçbir şeyin çaresi değil. Yaşadıklarımızdan sonra bunu bir defa daha anlamış oluyoruz. Sorunların çözümü için çare bana göre, vardığımız mutabakata göre demokrasidir. Demokrasiyi kurumsallaştırmaktır. Demokrasi dışı arayışlarla toplumun hiçbir sorunun çözülemeyeceğini yaşadıklarımızla daha net görmüş oluyoruz.
Kurumsal olarak darbelerin birinci derecede mağduru TBMM’dir. Zaman olmuştur Meclis’in faaliyetleri kısıtlanmıştır, zaman olmuştur Meclis kapatılmıştır. Bu nedenle darbelerin mağduru olan bir kurumdan böyle bir raporun çıkması, başlı başına bir anlam ifade ediyor. Bu çalışma Meclis’e güveni de büyük ölçüde artırmıştır.”

Çiçek, ”Zaman zaman da farklı düşünceler olabilecektir. İçeriğine katılmadığımız farklı noktalar da olabilecektir. O da zaten bu işin tabiatında olan bir şeydir. Toplumun önüne de bu manada birlikte yaptığımız güzel örnekleri koymamamız gerekiyor. Bunu koyduğumuz nispette demokrasinin de gücü artacaktır, parlamentonun da gücü artacaktır. Bu manada örnek çalışmadır. Temenni ederiz, arzu ederiz ki yeni anayasa çalışmasını da böylece bitirelim. Siz Anayasa çalışmasını yapan arkadaşlarımıza da bu çalışmayla örnek oldunuz, cesaret verdiniz. Milletimizin bizden beklediği de budur.” diye konuştu.

Komisyonun CHP’li üyesi Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Çiçek’e kendilerinin ayrışık raporu olduğunu dile getirerek, Komisyon raporunun içeriğine katılmadıklarını, yalnızca sonuç ve öneri bölümünün oybirliği ile kabul edildiğini söyledi. Toptaş, daha sonra raporu Çiçek’e verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.