Dağlık Arazilerde Hangi Üretim Faaliyeti Fazladır?

Aşağıda dağlık arazilerde hangi üretim faaliyeti fazladır kısaca olarak ele alacağız.

Yeryüzü şekilleri ekonomik üretim faaliyetlerini de doğrudan etkilemektedir. Dağlık arazilerde üretimin verimli yapılması söz konusu olmamaktadır. Çünkü iklim, toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri doğrudan ekonomik faaliyetleri etkilediği için belli bir alanda özgün faaliyetler yapılmaya başlanmıştır.

Bu nedenlerle dağlık arazilerde üretim faaliyeti bakımdan en çok hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık faaliyetleri tarım için elverişli olmayan dağlık arazilerde, yaylalar ve kışlaklarda en iyi şekilde yapılmaktadır. Hayvanların doğal ortamda beslenmesi de verimliliği arttırmaktadır.

Hayvancılık, tarım kültüründe de yeri olan bir faaliyettir. Fakat toprağa bağlı kalmamaya neden olur. Bu nedenle hayvancılık faaliyetleri hemen her yerde yapılabilir ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır.

1 yorum

  1. siteme mesaj atın ve özür dilediğinizi bildirin. Yoksa, ben “durmak yok yola devam” derim ve işime bakarım. Siz de pişman olursunuz. Bu günlük 25 konunuzu aldım. Devam edeceğim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.