Cumhuriyetin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Bir ülkede yönetim üzerinde milli egemenliğin olduğu ve milli iradenin esas olduğu yönetim biçimine Cumhuriyet adı verilmektedir ve tüm dünya üzerinde uygulanan en demokratik yönetim biçimlerinin başında gelmektedir.

Cumhuriyet yönetiminde vatandaşların seçme ve seçilme özgürlüğü vardır. Toplumu meydana getiren vatandaşlar kendilerini ve ülkelerini yönetecek olan kişiyi bu sistemde eşit oy hakkı ile seçerler. Ayrıca yöneticileri denetleme hakkına sahip olan vatandaşlar herhangi bir haksızlık durumunda seçtiği yöneticileri gerekli makamlara şikayet etme haklarına sahiptirler.

Cumhuriyetin ilanına kadar Türk milleti bir padişah ya da diktatör bir yönetici tarafından yönetiliyordu. Ancak 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte demokratik yönetime geçilmiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ettikten sonra 1939 senesinde vefat etmeden önce bu Cumhuriyeti Türk gençlerine emanet etmiştir; Türk gençlerine Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin getirdiği yenilikleri, vatandaşlara verdiği hak ve özgürlükleri korumalarını öğütlemiştir. Bizler de Türk genci olarak ülkemizi ve Cumhuriyeti koruyup kollamalıyız.

Cumhuriyetin Önemini Anlatan Yazı Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz. 

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.