Cumhuriyet Ne Zaman Kuruldu?

Bu yazımızda cumhuriyet ne zaman kuruldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı 1914 -1918 yılları arasında aktif süren ve Osmanlı Devleti’nin bir Alman kurnazlığıyla dahil edildiği bir savaştır. 4 yıl boyunca sayısız cephede mücadele eden Osmanlı, İttifak Devletleri’nin yenilmesiyle yenilmiş sayılarak savaşı sonlandırdı.

 

Savaşın ardından sonuçlardan memnun olmayan İtilaf Devletleri silahlanma yarışını devam ettirerek ikinci bir işgal hareketi başlattılar. Özellikle Osmanlı topraklarını yeniden paylaşma organizasyonu olan bu tertipler ırkçılık ve sömürgecilik faaliyetleriyle yönetilmiştir.

Bu da 1919 yılında Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlamasına neden olmuştur. Osmanlı Devleti, siyasi, idari ve iktisadi açıdan oldukça zayıflamış, çok şehit vererek güçsüz düşmüştü. Buna karşın geride kalan kadın, çocuk, ihtiyar eli silah tutan herkes yerel direniş hatları oluşturarak Anadolu’da kurulmak istenen üç farklı devlete izin vermedi.

Tamamen milli bir direniş olan Milli Mücadele dönemi 1919 – 1922 yılları arasında siyasi, idari ve örgütleme kararlarıyla birlikte bir savaşın yönetilmesi sonucunda nihayete ermiştir. Kurtuluş Savaşı olarak birçok savaş verilmiştir. Sakarya, Büyük Taarruz, Dumlupınar bunlardan bazılarıdır.

Milli Mücadele döneminin sonucunda Ankara Hükümeti, Ankara’da meclis kurup saltanatı kaldırmıştır. Böylece cumhuriyeti ilan edecek zemin oluşmuştur. 29 Ekim 1923’te cumhuriyet ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanı da Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. 3 Mart 1924’te Hilafet’in kaldırılmasıyla da siyasi birlik ulus – devlet biçimine dönüşmüştür.

Cumhuriyet Ne Zaman Kuruldu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.