Cumhuriyet İle Kazandığımız Hak ve Özgürlükler Nelerdir Kısaca

Cumhuriyet ile kazandığımız haklar, cumhuriyet ile kazandığımız hak ve özgürlükler nelerdir kısaca sizlere bilgi vereceğiz.

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile ülkemizde bir çok şey değişmiştir. Cumhuriyet sayesinde vatandaşlarımıza bir çok hak ve özgürlükler verilmiştir.

Cumhuriyet ile kazandığımız hak ve özgürlükler;

– Yaşama hakkı: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes yaşama hakkına sahiptir. Bir kimse başka bir kimsenin yaşama hakkını doğrudan ya da dolayılı yoldan kısıtlayamaz.

– Kişi dokunulmazlığı hakkı: Bu hak ile bir vatandaşların hem ruh hem de fizik bütünlüğünün korunması dikkate alınmıştır.

– Sağlık hakkı: Tüm vatandaşların sağlıklı bir ortamda yaşama ve sağlık alanında tüm imkanlardan faydalanma hakkına sahiptir.

– Eğitim hakkı: Tüm vatandaşların eğitim-öğretim hakkı vardır ve bu hak kimsenin elinden alınamaz.

– Dilekçe hakkı: Tüm vatandaşlar; isteklerini, arzularını ve şikayetlerini Türkiye Büyük Millet Meclisine dilekçe kanalı ile iletebilir.

– Özel yaşamın gizliliği: Tüm vatandaşlar özel yaşamının gizli tutulmasını talep edebilmektedir.Kanunlarda belirtilen hususlar dışında kimse kimsenin özel hayatına müdahale edemez.

– Seçme ve seçilme hakkı: Tüm vatandaşlar ülkedeki seçme ve seçilme faaliyetlerine katılmak durumundadır. Bu maddem insanların hakkı iken aynı zamanda tüm vatandaşların görevidir.

Cumhuriyet İle Kazandığımız Hak ve Özgürlükler Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

66 yorum

  1. Bence çok güzel bir site ben 6. sınıfım ve müzik hocam bunu araştırın dedi bende bu siteden yararlandım sizin hocalarınız erken vermiş 4. sınıfta olan var hangi derste verdi bu araştırma ödevini merak ettim

  2. Cumhuriyet ile kazandığımız haklar, cumhuriyet ile kazandığımız hak ve özgürlükler nelerdir kısaca sizlere bilgi vereceğiz.Cumhuriyetin ilan edilmesi ile ülkemizde bir çok şey değişmiştir. Cumhuriyet sayesinde vatandaşlarımıza bir çok hak ve özgürlükler verilm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes yaşama hakkına sahiptir. Bir kimse başka bir kimsenin yaşama hakkını doğrudan ya da dolayılı yoldan kısıtlayamaz.iştir.Cumhuriyet ile kazandığımız hak ve özgürlükler;

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.