Cumhuriyet Döneminde Sanat ve Spor Alanında Yapılan Gelişmeler

Cumhuriyet döneminde sanat ve spor alanında yapılan yenilikler, Cumhuriyet döneminde sanat ve spor alanında yapılan gelişmeler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kurtuluş savaşının ardından yeni bir Türkiye Cumhuriyeti kuruldu bunun ardından devlette düzenlemelere gidildi. Genel amaç ise geleceğe daha emin adımlarla ülkeyi taşımaktı. Bu amaçlar doğrultusunda bir çok çalışmalara adım atıldı.

Cumhuriyet döneminde sanat ve spor alanında yapılan gelişmeler:

– 1924’te Ankara’da Musiki Muallim Mektebi yani Müzik öğretmen okulu ve Cumhurbaşkanlığı Flarmoni Orkestrası faaliyete başlatıldı.

– 1930 yılında İstanbul’da Belediye konservatuvarı, 1935 yılında ise Ankara’da Milli Musiki Temsil Akademisi kuruldu.

– Resim, heykel gibi sanat alanlarında çalışmalar yapılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sanayi-i Nefise Müdürlüğü yani Güzel Sanatla Müdürlüğü açıldı. Ardından 1937 yılında Devlet Resmi ve Heykel Müzesi açılmıştır.

– 1940’ta tiyatro, opera ve bale eğitimi verilmesi için Devlet Konservatuvarı açıldı.
– 1922 senesinde Türkiye İdman Cemiyeti kuruldu. Bir yıl sonra bu cemiyetin varlığını Hükumet de onayladı. Bu cemiyet 1936 yılında Türk Spor Kurumu olarak faaliyetlerine devam etti. 1938 yılında ise meclisin çıkardığı bir yasa ile Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü kuruldu.
Cumhuriyet Döneminde Sanat ve Spor Alanında Yapılan Gelişmeler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.