Cumhuriyet Döneminde Başarılı Olmuş Kadınlar

Eğitim olgusu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğu andan itibaren hep önemli bir olgu olarak varlığını sürdürmüştür çünkü bir devletin gelişerek çağdaş bir medeniyet olması ancak ve ancak eğitim ile mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra Mustafa Kemal Atatürk eğitim sistemini yenileyip geliştirmek amacı ile bir çok çalışma başlatmıştır hatta bu dönemde Avrupayı takip edebilmek için Avrupa ülkelerine eğitim görmek amacı ile öğrenciler dahi yollanmıştır. Ayrıca cumhuriyetin ilanından sonra bir çok Türk kadın da bir çok alanda başarı göstermiştir. Bu yazımızda sizlere cumhuriyet döneminde başarılı olmuş kadınlar hakkında bilgi vereceğiz.

Cumhuriyet dönemi ile Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınlarına bir çok hak ve özgürlükler vermiştir çünkü bu dönemden önce kadınlar toplumda önemsenmiyor ve dolayısı ile de bir çok hak ve özgürlükten mahrum bırakılıyor idi. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türk kadınlarına bir çok hak ve özgürlükler verilirken kadınlar ise bu özgürlükler ile başarılı olmak için bir çok büyük atılımlarda bulunmuşlardır.

İşte Başarılı İlk Türk Kadınlarının İsimleri ve Başarı Sağladıkları Alanlar:

  • Harf inkılabı sonrasında yeni harflerin yazarı olmayı başaran ilk başarılı kadın Melahat Uğurkan‘dır.
  • Tansu Çiller, cumhuriyet döneminde ülkenin ilk kadın başbakanı olarak makama gelmiştir.
  • Kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin ardından ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan seçilmiştir.
  • Elde ettikleri haklar ile çalışma hayatında da önemli rol oynamaya başlayan ve ekonomilerini eline alan kadınlar tıp alanında da kendisini göstermiştir ve bu alanda ilk kadın diş hekimi Ferdane Bozdoğan Erberk ve ilk kadın doktor Safiye Alı olmuştur.
  • Sabiha Bengütaş ise sanat alanında büyük bir başarı sağlayarak ilk kadın heykeltraş olarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır.
  • Cumhuriyetin ilanının ardından sahneye çıkarak şarkı söyleyen ilk kadın sanatçı Bedia Muvahhit’tir.
  • Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen de adını tarihe ilk kadın pilot olarak yazdırmıştır.

Cumhuriyet Döneminde Başarılı Olmuş Türk Kadınları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.