Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İsteyenler Buraya

Çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlere Davranış Bilimi Uzmanı Pınar Holt’tan tavisyeler aldık. Holt, çocuklara kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandıracağımız hakkında fikirler sundu. Pınar Holt’a göre çocukların kitap okuma alışkanlığı aileden gelir ve bunun için ebeveynlere büyük roller düşer.

Okuma alışkanlığı kazanan çocuklarda etkisi hemen fark edilir. Kitap okuyan çocuklar; zihinsel gelişimi ilerler, düzgün konuşma yaparlar, kelime hazneleri gelişir, daha kolay isteklerini anlatır. Ancak günümüzün en büyük sorunu çocukların kitap okumak yerine daha çok teknolojiye vakit harcamaları. Teknolojinin bu denli ilerlediği bir dönemde çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı aşılamak için şunları yapmalıyız;

  1. Her gün çocuklarımızla birlikte kitap okuma saatleri düzenlemeli ve kitap okumayı özendirmeliyiz.
  2. Kitap okumayı eğlenceli hale getirmek için içindeki karakterlerin yerine girerek farklı ses ve kılıkla kahramanları canlandırıp çocuklarımızla keyifli kitap okuma saatleri yapabiliriz.
  3. Kitaplar çocukların erişimine uygun alanlarda olmalı ve istedikleri alanla kitapla ilgilenebilmeliler.
  4. Çocuklara kitap okuma konusunda öncülük yapmalıyız
  5. Çocuklarla zaman zaman kitapçı ve kütüphane gezileri yapmalıyız. Onlara kitapları inceleme fırsatı vermeliyiz.
  6. Çocukların kitap tercihlerine müdahale etmeden zevkleri ve istekleri doğrultusunda kitap seçmesine müsaade etmeliyiz. Tabi zararlı içerikli kitaplar olmamasına dikkat etmeliyiz.
  7. Çocukları her bitirdiği kitap için ödüllendirmeliyiz. Bu ona kitap okuma şevki verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.