Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

İtalya’da iyi bir maddi seviyeye sahip olan bir aile yaşamaktadır. Enrico ise bu ailenin erkek çocuğudur. Enrico, 3. sınıfa yeni başlamıştır. Enrico, 3. sınıfa başladığı ilk gün tanıştığı öğretmenine ısınamaz ve hatta onu sevmez, aklına eski öğretmeni gelir ve eski öğretmeninin güler yüzlü halleri sürekli gözlerinin önüne geldiğinde Enrico, eski öğretmenini hatırlayarak eski okul günlerine gider ve haliyle de bu duruma üzülür. Zamanla 3. sınıfa alışan Enrico, senenin başında tanıştığı yeni öğretmenine de alışmaya ve onu sevmeye başlar.

Günlerden bir gün Enrico ile aynı okulda olan Robetti adında bir çocuk başka bir çocuğun okula giderken atlı tramway yolunda düştüğüne şahit olur. Robetti, düşen çocuğa yardım edip onu kurtarmaya çalışırken kendi ayağından olur ve Robetti’nin ayağı atlı tramwayın altında kalır. Enrico ise bu durumu gördüğünde oldukça çok üzülür. Bir kaç gün sonra Enrico’nun sınıfına Crossi adında yeni bir öğrenci katılır. Crossi adındaki bu öğrencinin sınıfa, yeni okuluna ve sınıf arkadaşlarına uyum sağlaması için sınıftaki öğrencileri tembihler ve Crossi’ye güzel davranılmasını söyler.

Günlerden bir gün Enrico, annesi ve kız kardeşi ile birlikte fakir bir kadına çamaşır götürmektedir. Tam kapıyı çaldıklarında Enrico, kapıyı açan kadının arkasında sınıfa yeni gelen sınıf arkadaşını görür ve çok şaşırır. Crossi’nin babası yoktur ve yaşama şartları oldukça zordur ve Enrico, arkadaşı Crossi’yi karanlıkta dersini yapmaya çalıştığını görerek bu durumdan daha da etkilenmiştir ve Enrico, Crossi’nin annesine para yardımında bulunmuştur.

Bir zaman sonra iyiliksever ve yufka yürekli olan Enrico, yaşam şartlarının iyiliğine ve ailesinden gördüğü ilgiye rağmen ailesine karşı saygısızlıklar yapmaya başlamıştır. Bu durum üzerine ise Enrico, sık sık anne ve babası ile birlikte konuşmalar yapmak durumunda kalmıştır.

Çocuk Kalbi Kitabının Özeti Uzun Yazımız İçin Yorum ve Önerilerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.