Çocuğun Karnesi Nasıl Değerlendirilmeli

Çocuğun Karnesi Nasıl Değerlendirilmeli hakkında bilgi kısaca.

13 Haziran Cuma günü 2013-2014 eğitim yılı sona erecek. Bununla birlikte karneler öğrencilere dağıtılacak. Karne sonuçları her sene olduğu gibi kimi öğrencileri sevindirirken kimi öğrencileri üzecek. Fakat burada çocuğun psikolojisi ve aile içi iletişimi önemli bir nokta teşkil ediyor. Karnenin ebeveynlere ne tip mesajlar verdiği ve bunların nasıl algılanması gerektiğini Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği Uzman Psikologu Aynur Sayım belirtti.

Sayım konu ile ilgili olarak şu şekilde konuştu:

 “Bir çocuğun başarılı olmasında birçok etken vardır. Çocuğa iyi eğitim verilmesi, öğrenme ve zeka ile ilgili becerileri, evin huzuru ve fiziksel ortamı, herhangi bir psikiyatrik veya tıbbi bozukluğun varlığı, anne-baba disiplini ve ilgisi, yaklaşımı, çocuğun motivasyonu gibi daha bir çok etken başarıyı etkiler.

Aileler çoğu zaman karnedeki kötü notları çocukların tembelliği ile ilgili olduğunu düşünse de başarısızlık durumunu etkileyen çok neden var. Bazen tamamıyla çocuğun yapısal durumlarından dolayı başarısızlık söz konusu olurken Türkiye’de genellikle beklenen iyi bir matematik ve fizik dersi becerisidir. Oysa bazı çocuklar sanata ya da spora yatkın olabiliyor. Aileler bu durumları göz önünde tutmalıdırlar.”

Sayım, iyi karne getirmiş olan öğrencilerin ödüllendirilmesi hususunda şu şekilde sözlerine devam etti:

“Bir davranışın ödüllendirilmesi o davranışı pekiştirir. Ancak ödülün ne olduğuna dikkat edilmeli ve seçimi iyi yapılmalıdır.”

Anne babaların karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranması gerektiği konusunda ise Sayım şu sözleri sarf etti:

Aslında bu karne biraz da anne babaların karnesidir. Zaten ilgili bir anne baba çocuğunun karne notlarını önceden kestirebilir ve öncesinden önlemlerini alır. Karnesi kötü notlar ile dolu olan çocuk çoğu zaman üzüntü içindedir. Ceza yerine çözüm aramak ve anne baba duygularının ifadesi daha etkili olabilir. Başarı, sevginin ön koşulu olmamalıdır. Bir anne baba çocuğunu başarısız da olsa kabullendiğini gösterebilmelidir. Başarısızlığa ortak çözümler aranmalıdır. Sadece karne günü bir şeyleri fark ediyor olmak çoğu zaman yararsızdır.“

karne_mkl

Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranılmalı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.