Cezeri’nin Hayatı ve İcatları Kısaca

Aşağıda Cezeri’nin hayatı ve icatları kısaca olarak ele alacağız.

El-Cezeri, 1136 yılında Cizre’nin Tor Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Ebul İzz İsmail el-Rezzaz olarak bilinmektedir. Küçük yaştan itibaren mekaniğe olan ilgisi ile dikkat çeken biri olmuştur. Artuklular kurmuş olduğu devlet sistemi içinde yetişen Cezeri bulunduğu asrın çok ötesinde olarak teknik ve fen çalışmaları yapmıştır.

Artuklu medreselerinde ünlü fizikçi, mekanikçi, mühendislerden eğitim ve öğretim gören El-Cezeri kısa zamanda mekaniği kavramıştır. En önemli eserlerini mekanik olarak robotik üzerinde vermiştir. Bu alanda birçok kitap yazmıştır. Kitaplarından bazıları günümüze kadar ulaşmış mekanik robot çalışmalarının teknik izahlarından oluşmuştur.

El-Cezeri’nin üzerinde çalıştığı saatlerden fil saati, kum saati, su makinesi, çarklı sistemler ve otomatlarla birlikte abdest aldırıp temizlik yapan robotlar da günümüze kadar ulaşan teknik alt yapılarıyla yeniden oluşturularak ülkemizdeki büyük şehir müzelerinde de sergilenmektedir.

El-Cezeri, 12. yüzyıl fen alimlerinden biri olarak çağının çok ilerisinde önemli mekanik ve robotik çalışmalar yaparak gelecek nesillere ve çağlara ilham olmayı başarmıştır. 1206 yılında yaklaşık 70 yaşında vefat etmiştir.

Cezeri’nin en önemli eserleri:

Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap

Makine Yapımında Yararlı Bilgiler Ve Uygulamalar

Mekanik olarak eserleri:

Otomatik Çalışan Su Makinesi

Fil Saati

Kandil Saati

Saz Çalan Robot

Masa Makinesi

Abdest Otomatı

Pompa Otomatı

Mey Dolum Otomatı

Cezeri’nin Hayatı ve İcatları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.