Cezeri Hayatı Ve Eserleri Kısaca

Bu yazımızda Cezeri hayatı ve eserleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde doğan Cezeri’nin asıl ismi Ebul İzz İsmail er Rezzaz’dır. Cizre’de doğduğu için Cezeri ismiyle bilinmektedir.

Cezeri, Artuk Beyliği’nin medreselerinde yetişmiş ünlü bir fizikçi, mekanikçi olan bilim insanıdır. Fizik sahasında Geometri disiplininden yararlanarak mekanik icatlar yapmıştır. Basit makineler geliştirerek icatlarını geliştirmiştir. Değişik çark ve dişliler kullanmıştır.

Mühendislik ile mekaniği birleştiren, mühendislikte mekanik araçların kullanılmasını öngören ve bu araçların geliştirilmesi için çalışmalar yapan biridir. Kısaca, Kitabul Hiyel isimli eserinde bu alanda yaptığı teknik araç çalışmalarını altı bölümde sunmuştur.

Mühendislikte mekanik araç kullanımına dair saatlerden, kap kacak aletlerinden, su pompalarından, değişik türde birçok mekanik aletten bahsetmiştir. Cezeri matematik, geometri, fizik bilgilerini mekanik düzeyde ampirik olarak değerlendirmiştir. Hatta oluşturduğu araçları kağıtlar üzerinde tasarlayıp öyle denemiştir.

Cezeri, mekanik ve robotik alanda çalışmalar yapan bir Müslüman bilim insanıdır. M. Ö. 300 yıllarında buharın gücüyle çalışan serçe olduğu iddia edilse de Cezeri bu alanda ilktir. Yazdığı eserlerin orijinalleri günümüze kadar ulaşmamıştır. Fakat eserlerinin kopyaları Avrupa müzelerinde ve Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.

Cezeri’nin en önemli eserleri:

Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap

Makine Yapımında Yararlı Bilgiler Ve Uygulamalar

Mekanik olarak eserleri:

Otomatik Çalışan Su Makinesi

Fil Saati

Kandil Saati

Saz Çalan Robot

Masa Makinesi

Abdest Otomatı

Pompa Otomatı

Mey Dolum Otomatı

Cezeri, bir de otomatik bir hizmetçi robot geliştirmiştir. Su ve meyve hizmeti veren bu robot dokuma tezgahlarından sonra icat edilmiştir. Cezeri’nin Diyarbakır Ulucami’de Güneş Saati de bulunmaktadır. 1206 yılında vefat etmiştir.

Cezeri Hayatı Ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

22 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.