Çeyrekler Açığı Nedir Nasıl Bulunur

Çeyrekler açıklığı tanımı, çeyrekler açıklığı nasıl bulunur, çeyrekler açıklığı konu anlatımı konusunda size bilgi vereceğiz.

Betimsel istatistikte sıralanan veri dizisinin yarısını ifade eden ve üçüncü dörtte birlik ve birinci dörtte birlik aralığını ya da aralarındaki farkı gösteren istatistiksel yayılma ölçüsüne çeyrek açıklığı adı verilir.

Çeyrek açıklığında birinci çeyrek şeklinde sıralanmış verilerin birinci çeyreğinden büyük ve üçüncü dörtte birlik sıralanmış veri dizisinin de çeyreğinden yani %25’inden küçük olduğundan dolayı bu iki dörtte birlik çeyrek arasındaki fark %50 oranındadır. Çeyrekler açıklığı ölçü biri ile veri ölçü birimi ise birbirleri ile aynıdır.

Çeyrekler açıklığında sıralanan veriler, çok küçük ve çok büyük olan uç değerler birbirlerini etkilemezler. İstatistiksel bir terim olan çeyrekler açıklığı, bir yayılma ölçü birimidir. Bu sebepten dolayı da istatistiksel yayılma ölçüsü olarak açıklık ifade edilmektedir. Kullanılmaya alışılan yayılma ölçüleri olan varvans ya da standart sapma konusunda bilinen dezavantajlar problem durumunda sorun yaratırsa bu durumda çeyrekler açıklığı varvans ya da standart sapma işlemlerde kullanılmaktadır.

Çeyrekler Açıklığı Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.