Çayır Çimen Geze Geze Türküsü Hikayesi

Çayır çimen geze geze türküsünün hikayesi, çayır çimen geze geze türküsü hikayesi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Her türkünün gerçek ya da insanların oluşturduğu bir hikayesi vardır. Çayır çimen geze geze türküsünün de bir hikayesi vardır.

Rivayetlere göre bir genç oğlan bir genç kızı sever. Bu iki genç bir çayırda görürler birbirlerini ve o çayırda tanışırlar. Ancak gel gelelim bu kızı bu gence vermez ailesi ve bu iki seveni birbirinden ayırırlar. Ayrılan sevgililer çok üzülürler, aşk acısı çekmeye başlarlar. Hangi yolu deneseler de kavuşamazlar ve çareyi gerçekten ayrılmakta bulurlar. Fakat bu sırada genç kızı ailesinden defalarca ister ama nafile.

Sonunda genç oğlan kızın kapısına dayanır ve çayırda tanıştıklarını hatırlatmak ve anıları yad etmek için başlar kızın kapısının önünde doğaçlama türkü sözleri söylemeye; çayır çimen geze geze diye. Ardından kızı vermediklerinden dolayı sürekli türkü söylediğini belli etmek için çayır çimen geze geze oldum ben bir geveze diye türkünün devamını getirmiştir.

Çayır Çimen Geze Geze Türküsünün Hikayesi Konusunda Sizlere Bilgi Vermeye Çalıştık. Bu Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

38 yorum

 1. Çayır çimen geze geze of
  oldum ben bir geveze
  kızına gönüül verdim
  darılma hanım teyze of nenem of

  pencereden kuş uçtu of
  yandı yürek tutuştu
  yanma yüreğim yanma
  ayrılık bize düştü
  of nenem of
  yönesi:ISPARTA

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.