Büyüklere Saygı Küçüklere Sevgi İle İlgili Kompozisyon

Her kültürün kendisine özgü bir çok örfü, adeti, gelenekleri ve görenekleri vardır. Bu kültürel unsurlar kültürden kültüre milletten millete ne kadar değişse de bazı unsurlar değişmemektedir. Bunlardan birisi sevgi ve saygıdır.

Sevgi ve saygı insanların arasındaki iletişimi olumlu kılan ve güçlendiren iki olgudur. Genel olarak bakıldığında her ne kadar saygı büyüklere gösteriliyormuş gibi görülse de aslında insanlar birbirlerine yaşa bakılmaksızın insan oldukları için saygı göstermelidir. Çünkü saygı olmadan sevgi olmamaktadır.

Diğer bir açıdan baktığımızda sevgi ve saygı olguları büyükler ve küçükler arasındaki sınırları büyük ölçüde yok eder. Çünkü saygının ve sevginin olduğu muhabbet insanlar arasındaki ilişkiyi de olumlu ve zevkli bir hale getirir. Bu nedenle de küçükler büyüklerine karşı saygılı davranmalıdır ki böylece büyükler de saygı gördükleri küçüklerine karşı sevgi gösterirler ve düşüncelerine saygılı davranırlar.

İslam dini de biz insanlara büyüklere saygılı olmayı emretmiştir ve insanların toplum halinde yaşayıp birbirleri ile güzel ilişkiler kurmalarına büyük önem yüklemiştir. Çünkü dinimize göre karşılıklı yardım, kibarlık, nezaket, saygı, sevgi ve hayırseverlik önemli hususlardır. Bir ortamda ya da toplumda medeniyetin ve huzurun temelinde de insanların arasındaki karşılıklı saygı ve sevgi vardır.

Saygının ve sevginin olmadığı yerde huzursuzluk ile birlikte bir çok sıkıntı yaşanır; kim ve düşmanlıklar doğar. Bu nedenle de insanlar birbirlerini sevmeli ve birbirlerine öncelikle insan oldukları için saygı göstermelidir.

Büyüklere Saygı ve Küçüklere Sevgi İle İlgili Kompozisyon Örneğimiz Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.