Buğdayın Ekmek Oluncaya Kadar Geçirdiği Evreler

Buğday taneleri öncelikle bir çiftçi tarafından toprağa ekilir. Buğday taneleri toprak sayesinde ve yağmur, hava, ısı, ışık, güneş yardımıyla buğdaylar filizlenir ve buğdaylar başak vermeye başlar. Çiftçinin ekmiş olduğu bir buğday tanesinden 20 ile 30 adet arasında buğday başağı meydana gelir.

Çiftçi buğday başaklarını topladıktan sonra bu başakları harmana götürür ve buğday taneleri ile başakları ayırır ve çuvallara doldurur. Çuvallar değirmene gittikten sonra burada buğdaylar öğütülür ve un haline getirilir. Sonrasında öğütülüp un haline getirilen buğdaylar çuvallara doldurulur.

Çuvallardaki unlar fırınlara gelir ve fırıncılar bu unun üzerine su ve tuz ekleyerek hamur haline gelir. Bu hamurlar küçük parçalara ayılır ve ekmek şekline getirilerek içinde ateş yanan fırına bu hamurlar konulur ve bu pişen hamurlar fırından ekmek olarak çıkar ve bu ekmekler raflardaki yerini alır.

Fırına un olarak girip ekmek olarak çıkan ekmekleri bizler de gidip bakkallardan, marketlerden ve fırınlardan alarak soframıza getiririz.

Buğdayın Ekmeğe Dönüşüm Hikayesi İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.