Bitki Ve Hayvanların Canlılık Özellikleri Nelerdir

Bitki ve hayvanların canlılık özelliklerinin neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Bitki ve hayvanlar tabiatta daima birlikte yaşam sürer. Bitki ve hayvanların bu nedenle pek çok canlılık özelliği ortaktır.

Bu canlılık özellikleri şunlardır;

– Beslenme; Tüm canlılar büyümeleri ve gelişmeleri için beslenmek zorundadır. Aldıkları besin sayesinde yaşamlarını sürdürmek için gerekli olan enerjiye sahip olurlar. Bitki ve hayvanların beslenme biçimleri aynı değildir. Bitkiler kendi besinlerini üretirler. Hayvanlar ise bitkilerle veya başka hayvanları avlayarak beslenirler.

– Solunum; Besinlerden enerji elde etme olayıdır. Her canlı solunumu değişik biçimdedir. Bitkiler yaprakları ile solunum yaparlar. Hayvanlar ise solunumu; akciğer, solungaç, trake ve deri yoluyla yapar.

– Hareket; Canlılar yaşamsal faaliyetlerini hareket ederek yaparlar. Bitkiler, hayvanlara göre çok sınırlı hareket ederler. Hayvanlar ise ayak, kanat, yüzgeç gibi orgnalar yardımı ile hareket ederler.

– Boşaltım: Canlıların enerji elde etmek amacı ile aldıkları besinleri kullanır ve bu kullanım sonucunda açığa çıkan zararlı maddeleri dışarı atarlar. İşte bu olaya boşaltım denir. Hayvanlar; böbrekler ve deri yoluyla boşaltım yapar. Bitkiler ise yaprakları ile boşaltım yapar.

– Büyüme ve Gelişme: Her canlı zaman içinde büyür ve gelişir. Bitkiler sonsuza kadar gelişir. Hayvanlar ise belli bir noktaya ulaşana kadar gelişir.

– Uyartılara Tepki Verebilme: Canlılar etraflarından bazı uyartılar alır ve bunlara tepki verirler.

– Üreme: Her canlı türünün neslinin devam etmesi için üremeleri gerekir. Çoğalmaları neticesinde kendileri gibi canlılar oluşur. Hayvanlar; doğurma veya yumurta ile ürerler. Bitkiler ise tohumla çoğalırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.