Bitişik El Yazısı Öğretmenlerin İsteğine Bırakıldı

İlkokul birinci sınıfta son yıllarda zorunlu olarak uygulanan “bitişik el yazısı” uygulaması 2017-2018 eğitim öğretim döneminde öğretmenlerin inisiyatifine bırakıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, birinci sınıflarda bitişik el yazısı uygulamasının kaldırılmasına yönelik fikirleri kısa süre içinde alacaklarını  dile getirdi.

Durmuş, geçmişte birinci sınıflarda okuma yazma derslerini yalnızca “bitişik eğik el yazısı” ile verdiklerini söyleyerek şunları da ekledi; “Öğrenciler eğitim alırken dik temel yazıyı kullanabilecekler. Bu konuda öğretmenlerinde fikirlerini alacağız. Bu kapsamda öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılında nasıl yazı ile eğitim vereceklerine karar verecek ve bizde gereken malzemeleri onlara ileteceğiz” dedi.

Öğretmenler hangi yazı ile ilk yazma eğitimi vermek istiyorsa onlara gereken malzemeler MEB tarafından gönderilecek. Bu değişiklik ile yazıda yeniliğe gidiliyor. Ancak yine de seçim hakkı öğretmenlerin. Bu sayede  öğrenciler de günlük yazı yazarken ödev yaparken kendilerine uygun yazı ile yazarak daha sadeleşmiş olacak. Yeni sistemde Türkçe ve Edebiyat derslerinde öğrencilere dinleme, konuşma, okuma ve yazma gibi yetileri vermek MEB’in en büyük hedefi olduğu da açıklandı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.