Bisikletin Tarihçesi Kısaca Özet

Aşağıda bisikletin tarihçesi kısaca özet kısaca olarak ele alacağız.

Bisiklet günümüzde sıklıkla kullanılan sağlığın korunması ve çevre temizliğinin sağlanması açısından da teşvik ve tercih edilen bir ulaşım aracı olma özelliğine sahiptir. Bisiklet ilk olarak Avrupa topraklarında icat edilmiştir. Günümüzden iki yüz yıl önce iki tekerlek üzerine sele ve gidonun yerleştirilmesiyle pedal sisteminin kurulması sayesinde ilkel ve fakat zamanla mükemmel bir araç haline gelmiştir.

Bisikletin icadında 1791 yılında Fransa’da yapılan çalışmalar öne çıkmaktadır. Alman baron Kavi İvon Drais ise bisikletin iki tekerlekli ve pedallı sistemini geliştiren kişi olarak 1817 yılında öne çıkmıştır. Devam eden yıllarda özellikle 1839 yılında fiziksel olarak ağırlık merkezinin en doğru şekilde hesaplanması gayreti devam ederken ön tekerleği büyük bisikletlerin dünya geneline yayılması söz konusu olmuştur.

1839 yılında İskoçyalı demirci tarafından geliştirilen bisiklet, 1852 yılında pedallı yeni sistemi ile velespit olarak Fransa’da ortaya çıkmıştır. Pedal ve tekerlek devri hesaplamaları yapılırken 1879 yılında İngiliz Lawson zincir sistemini geliştirmiştir. Böylece 1885’te güvenli bisiklet kavramı ortaya çıkmıştır.

Son aşama olarak 1970’li yıllarda aktarma ve vites düzeneği geliştirilerek kademeli yol alma, hız ve ağırlık merkezi hesaplamaları noktasında modern şekillerde bisikletlerin oluşması ve denge sorununun giderilmesi sağlanmıştır. Böylece günümüze kadar birçok ebatta ve özellikle katlanır bisikletler de dahil olmak üzere bisiklet teknolojisi gelişmiştir.

Bisikletin Tarihçesi Kısaca Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.