Bilgisayarı Kim ve Ne Zaman İcat Etti?

Aşağıda bilgisayarı kim ve ne zaman icat etti kısaca olarak ele alacağız.

Bilgisayarlar teknik anlamda hesaplama yapabilen ve algoritmik olarak çalışabilen sistemler olarak logaritmik ve trigonometrik hesaplamalar sonucunda neden sonuç ilişkisine dayanarak elektrik var, elektrik yok prensibi gereğince çalışırlar. İlk bilgisayarlar olarak kabul edilen sistemler, hesap makineleridir.

17. yüzyıl dünyasında hesap makineleri çağın en önemli teknik cihazlarından biri olmuştur. Günümüze en yakın bilgisayar sistemleri, programlanabilir, dijital, kodlanabilir şekliyle üretilmeye başlanmıştır. İlk bilgisayarlar 20. yüzyılın başlarında ve ortalarında ortaya çıkmıştır. Bir oda büyüklüğünde olan bilgisayar zamanla ebat olarak küçülmüş ve işlevsel olarak gelişmiştir.

1937 – 1942 yılları arasında Atanasoff – Berry tarafından geliştirilen dijital bilgisayarların patenti de ABC olarak verilmiştir. Atanasoff – Berry Computer olarak patent alan şirket dijital olarak ilk bilgisayarın ortaya konmasında etkili olmuştur. Bilgisayarlar geçmişten günümüze nesiller boyu gelişerek gelmiştir.

Masaüstü, dizüstü ve avuç içi bilgisayar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tablet ve akıllı telefonlar da internetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde her şey bilgisayarlar sayesinde yapılmaktadır. Bilgisayarlar olmadan hareket etmek mümkün olmamaktadır.

Bilgisayarlar artık yapay zeka sayesinde daha akıllı olarak insanlara hizmet etmektedirler. Yapay zeka çalışmaları gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Bu da insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. İnsanların enerji, zaman tasarrufu yapmalarına yaramaktadır. Böylece hayat daha kolay olmaktadır.

Bilgisayarı Kim ve Ne Zaman İcat Etti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.