Betimleme Nedir

Bir mekanı, olayı, maddeyi, varlığı ya da bir nesneyi; özelliklerini canlandıracak şekilde yazı ile veya söz ile anlatmaya “Betimleme” adı verilir.

Betimlemenin diğer adı “Tasvir Etme” dir. Betimle ya da tasvir etme; bir manzaranın, bir yerin ya da bir varlığın özelliklerini canlandırarak anlatmaktır. Kullandığımız kitaplar, kalemler, yaşadığımız çevre, pencereden bakınca gördüklerimiz, dünya ve evren betimleme konusu olabilir.

Betimleme olayında kesinlikle görsellik olmak durumundadır. Çünkü betimleme ya da tasvir; bir nevi görülen yerlerin sözcüklerle resmini çizmektir diyebiliriz. Yani tasvir bir gözlem ürünüdür dememiz mümkündür. Bir yazar herhangi bir manzarayı betimlemek istediğinde öncelikle o manzarayı inceleyip gözlemlemelidir ki böylece yapacağı betimleme ögeleri de doğru ve yerinde olsun.

Betimleme bir söz sanatıdır. Edebi eserlerde de yazıyı daha süslü ve dikkat çekici hale getirmek için yapılan söz sanatlarından birisidir. Bu nedenle de yazarlar; kişi betimlemeleri, yer betimlemeleri, varlık betimlemeleri yaparak eserlerdeki tek düzeliği engellemektedir.

Betimleme Ne Demek Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yorum Kısmından Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.