Beş Duyu Organımız ile İlgili Bilgilendirici Metin

Aşağıda beş duyu organımız ile ilgili bilgilendirici metin kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların kendilerini ve çevrelerini anlayabilmeleri, yaşayabilmeleri için beş duyu organına ihtiyaç bulunmaktadır. Duyu organları sinir sistemine bağlı olarak çalışan merkezi sinir sisteminde karşılığı olan etkilerin sonuçları olarak beyinde anlamlandırılan davranış ve olguların bilinmesi anlamında yardımcı olmaktadır.

İnsanlarda beş duyu organı bulunmaktadır. Duyu organları, kulak, burun, göz, dil ve deri olarak insan vücudunda azaları oluşturmaktadır. Baş bölgesinde vücut üyeleri olarak göz, kulak, burun ve dil ile beraber deri de hissetmeye yarayan organlardır.

Beş duyu organıyla gözle görür, kulakla duyar, dille tadar, burunla koklar, deriyle dokunarak hissederiz. Sıcak, soğuk, yumuşak, dert, acı, tatlı, çirkin, güzel ne varsa duyu organlarımızla anlar, merkezi sinir sistemi sayesinde nasıl bir çevrede yaşadığımızı biliriz.

Beş duyu organımız sayesinde çevremizde kokuları anlar, gözlem yapabilir, işitme yeteneğimiz sayesinde yön bulabilir, çevrenin hava şartlarını anlamlandırabilir ve hayatımızı kolayca sürdürebilmek için temel ihtiyaçlarımızı da karşılayabiliriz.

Göz, iki yuvar alanından oluşan, kan damarlarıyla beslenen ve merkezi sinir sistemine bağlı olarak ışığın yansıması yoluyla çalışan sinir hücrelerinden oluşur.

Kulak, vücutta işitmeyi sağlayan hücrelerin beyin merkezli çalışmasıyla iki yanda kepçeleri yardımıyla sesi toplayan ileten özelliklere sahip organdır. Dengeli yürümeyi de sağlar.

Burun, iki delikle soluk borusuna bağlanan, nefes almamızı kolaylaştıran ve koku almamıza yardımcı olan bir organ olarak hayatımızı kolaylaştırır.

Deri, vücudun her yerini saran sıcak, soğuk hissetmemizi sağlayan ve dokunma yeteneği kazandıran bir doku olarak bilinmektedir.

Dil, tat almaya yarayan sindirimi ağızda başlatan ve konuşmamızı sağlayan sinir ve kan doku gibi dokulardan oluşan organdır.

Beş Duyu Organımız ile İlgili Bilgilendirici Metin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.