Bedelli Askerlikte Önemli Gelişme

Bedelli askerlikte önemli gelişme hakkında bilgi kısaca

CHP milletvekili Hasan Ören bedelli askerlik ile ilgili yasa tasarısını meclise sundu. Yasa tasarısında 28 yaşından gün alanların bedelli askerlik yapabilmesi ile ilgili öneri yer alıyor.

TBMM Başkanlığına bedelli askerlik bekleyenleri sevindirecek bir yasa tasarısı kanun teklifi sunuldu. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile yıl sonunda 28 yaşından gün alan askerlik yükümlülerinin 6 ay içinde askerlik şubelerine 15 bin TL ödemek şartıyla başvurabilmesi ve temel eğitimden geçmeden askerlik görevini yerine getirmiş sayılması sunuluyor.

Teklifte para ödemesiyle ilgili yer alan ifadelere göre 15 bin lira peşin ve toplu olarak ya da yarısı başvuruda yarısı 6 ay içinde ödenebilir.

Askerlik görevinden muaf tutulan kişiler de bu teklife göre eğer isterlerse 6 ay içinde yaş şartına tabi olmadan bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlik ile askerliğini gerçekleştiren kişilerle ilgili saklı, yoklama kaçağı, bakayadan dolayı idari ve adli soruşturmalar olması halinde sonlandırılması ya da hiç yapılmaması öngörülüyor.

Teklifin sunulmasında gösterilen haklı gerekçelerden biri eğitim seviyesi ile birlikte askerliğe gitme yaşının yükselmesi ve bu arada kişilerin evlenip aile kurması. Bu durumdaki kişiler askerliklerini daha çok ertelemek durumunda kalıyor ve bakayalar yıldan yıla artıyor.

Gündemde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri profesyonel ordu olmalı tartışmaları da teklifin bir gerekçesi. Barışın hakim olduğu şartlarda zaman zaman bedelli askerlik şansının tanınması genç kişilerin iş sahasından ve ailelerinden uzakta kalmalarını da engelleyecek.

Bedelli Askerlikte Önemli Gelişme Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.