Bedelli Askerlik Çıkacak mı Son Karar Verildi

Bedelli Askerlikte son durum belli oldu, bedelli askerlik çıkacak mı şartları ne olacak derken, Bakandan kesin açıklama yapıldı.

AK Parti Sivas İl Başkanlığı’nda bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bu görüşmede gazetecilerin yönelttiği bir soru bedelli askerliğin uygulanıp uygulanmayacağıydı. Yılmaz, soruya şöyle yanıt verdi; “Hayır, gündemimizde asla böyle bir çalışma yer almıyor, bunu çok kesin kez söylüyorum” diye belirtti.

bedelli askerlik

Bakan Yılmaz şunları da ekledi, “Bunun nedeni; bedelli, yaş düşürme yada askerlik süresinin düşmesi gündemde olduğu vakit 500-600 bin arasında bir bakayamız, yoklama kaçağımız mevcuttur. Bunlar askerlik vazifesini yapmıyor. Askerlik vazifesinin yerine getirmeyi dileyen ise  ‘ya askerliğin bedeli azalacak, ya da yaşı düşecek, ben daha bekleyeyim diye düşünerek askere gitmiyor” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz günlerde bedelli askerlikle ilgili sevindiren sözlerinin anımsatıldığı Yılmaz, şunları söyledi;

“Ülkemizin bir sorununu dile getiriyor. Bu sorundan müzdarip 500-600 bin kişi mevcut. Bu biriken sayının azalması gerekli. Bu, her milletvekilinden gelmesine sevindiğimiz tavsiyeler. Bu tavsiyeye cevabımız, ”Bu karardan bizden çıksa da Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gereksinimi önemli. Genelkurmay Başkanlığımızın fikri olmadan bu iş olmaz.”’

Bu görüşü biz iktidar partisi olarak değerlendirir ve mecliste görüşmeye sunarız. Hali hazırda biz bu gereksinimin farkında olduğumuz için 460 bin yoklama kaçağı, bakaya mevcut iken bu bedelli sistemini uygulamaya koyduk. 70 bin kişinin müracaatını aldık. Biz tekrar bu sisteme koyarsak sanmayın ki 100-200 bin kişi müracaat edecek. En fazla 10-15 bin bin kişi başvurur. Biz ondan çok bu sorunumuzu nasıl tamamen hallederiz onun için çalışıyoruz.” dedi.

Bedelli Askerlikte Son Durum, Bedelli askerlik çıkacak mı 2018 2019 konusunda bilgiler verdik. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.