Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Tüketici ya da Konut Kredisinde Alınan Dosya Masrafı Geri Alınır mı, bu sorunun cevabı evet !

Yargıtay, milyonlarca banka müşterisini alakadar eden önemli bir kararı onayladı. Peki Banka Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır ?

Özel bir banka, konut kredisi kullanan müşterisinden 4 bin liranın üzerinde dosya masrafı aldı. Müşteri, kendisinden ekstra olarak alınan 4.147 TL’lik parayı bankadan geri istedi. Aldığı olumsuz cevabın ardından tüketici mahkemesine başvurdu. Mahkeme, fazladan alınmış olan dosya masrafının geri verilmesine karar verdi. Banka avukatı kararı Yargıtay’a götürdü. Yargıtay da emsal gösterilebilecek değerde bir karar verdi. Yerel mahkemenin verdiği kararı haklı bulan Yargıtay, benzer davalarda tüketicinin yararına kapı aralamış oldu.

karar yargıtay hakim

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Ramazan Akpınar 21 Ağustos 2006 tarihinde özel bir bankadan konut kredisi aldı. Çektiği kredinin tutarı 85 bin TL idi. Banka, alınmış olan kredi için 4.147 TL’lik dosya masrafı istedi. Akpınar, 4.147 TL’lik dosya masrafını onayladı ve taraflar sözleşme imzaladı.

HAKSIZ ŞART UYARISI

Akpınar kredi ödemelerine devam ettiği zaman diliminde, daha önce çıkan yargı kararları ve ‘Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. Maddesi gereğince bankanın kendisinde aldığı dosya masrafı ücretinin haksız olduğunu öğrendi. Bahsi geçen maddede “Satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır” hükmü bulunmaktadır.
Akpınar konuyla alakalı yönetmeliği detaylı inceledikten sonra söz konusu bankadan, dosya masrafı olarak kendisinden alınan 4.147 TL’nin geri verilmesini istedi. Ancak banka, Akpınar’ın bu talebine cevap vermedi.

ALINAN BU PARA YASAL’

Akpınar bu kez yargı yoluna başvurdu. Avukatı vasıtası ile İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. İsteği , kendisinden alınan paranın mahkeme aracılığı ile iadesiydi. Bankanın savunması ise, alınan dosya masrafının hukuka ve taraflar arasında imzalanan sözleşmeye uygun olduğuydu.

‘ALDIN AMA NEREYE HARCADIN?’

Mahkeme karar vermeden evvel bilirkişi raporu istedi. Emekli banka müdürü Osman Sezer bilirkişi olarak tayin edildi. Sezer 5 sayfalık raporunu 21 Ocak tarihinde mahkemeye sundu.
Raporda özetle şu yönde görüş belirtiliyordu “Dosya masrafı adı altında para alındı. Ancak alınan paraların ne şekilde harcandığı, nasıl bir masraf yapıldığı belirsizdir. Banka bu konuda herhangi bir belge ortaya koyamadı. Bankanın talep edebileceği iki masraf kalemi bulunuyor. Bunlardan biri, ortalama 400 lira civarında ekspertiz ücreti, diğer masraf ise kırtasiye masraflarıdır. Ancak banka bu iki kalem için de para istemedi. Emsal Yargıtay kararı, alınan paraların nerelere harcandığının ortaya konulması gerekliliğine vurgu yapıyor. Bu şartlar altında davacı, bankanın aldığı 4.147 TL’yi talep edebilir.”

YARGITAY OYBİRLİĞİ İLE ONAY VERDİ

Mahkeme, bilirkişi raporunun da dosyaya sunulması ile beraber, kararını geçtiğimiz 7 Mart’ta yapılan duruşmada ortaya koydu. Mahkeme, bankanın, müşterisinden aldığı 4.147 TL’yi yasal faizi ile beraber geri ödemesine, ek olarak mahkeme masraflarını da üstlenmesine karar verdi. Davayı kaybeden bankanın avukatı, kararı, Yargıtay’a götürdü. Dosyaya bakan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 18 Eylül günü oy birliğiyle yerel mahkeme kararının geçerliliğini koruması gerektiğini onayladı. Yargıtay, dava masrafını da davalı bankanın ödemesi gerektiğini söyledi.

‘MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR’

Akpınar’ın avukatı Fırat Epözdemir Yargıtay kararına ilişkin özet olarak şunları söyledi: “Alınan karar, yalnızca konut kredilerinde değil, taşıt ve tüketici kredilerinde de alınan dosya masraflarını da ilgilendirmektedir. Yerel mahkeme çok bariz bir soruya atıfta bulunmuştu: ‘Masraf adı altında aldığın parayı ne şekilde harcadın. Eğer bunu belgelerle ispatlayamıyorusan geri ödemekle yükümlüsün.’ Yerel mahkeme kararının Yargıtay tarafından da onaylanması, benzer sorunlar yaşayan milyonlarca banka müşterisini oldukça yakından ilgilendirmektedir.”

Banka Kredisi Dosya Masrafı Geri Almak Konusunda Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

12 yorum

  1. slm ben dosya masrafını gerı almak ıcın THHK muracat ettım karar olumlu cıktı bankaya gıttıgımde parayı ödemeden ibraname istediler bende imzalamadım şimdi ne yapmam gerekiyor birde bu paranın faizini kim belrılıyor faiziyle bırlıkte alabılırmıyım teşekkurler saygılarımla

  2. MERHABA BENDEN 3500 DOSYA MASRAFI SONRA YAPILANDIRMA YAPTIM ONDANDA 2500 LİRA MASRAF ALDILAR BENİM BANKAYA ÖDEMELERİM 5 VEYA 6 AY ÖNCE BİTTİ BU MASRAFLARI GERİ ALABİLİRMİYİM

    • Dosya masrafı ,yapılandırma ücretleri geri alınabilir.Sadece sigorta primleri, bankanın zorunlu olarak yaptığı ve belgelendirdiği masraflar geri alınamıyor.Dava açarkenkısmi dava açacaksınız ve bankadan gelen dekontlara göre davanızın miktarını yükselteceksiniz.Av.Ferda Perihan Kutluğ (0532 242 57 26)

  3. 2002 yılı ve 2005 yılları arasında çekmiş olduğum yaklaşık 125000 ve 130000 tl olan iki ayrı kredi ve 15000 civarındada ticari kredi çekmiştim bunlar ayrı bankalardan şimdi bunların dosya masrafını geri alabilirmiyim o yıllarda masraf ne kadardı hatırlamıyorum elimde bir belgede yok ne yapmalıyım bana yol gösterirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  4. bir arkadaşıma istanbuldan bi tel geldi ordakı malum şahıs biz takıp ediyoruz yardımcı oluruz bi mıktar para alırız demiş ama biz kendimiz takıp etmek ıstıyoruz anladığıma göre bankadan masraf belirten o bilgi belgeleri almak gerekıyor onlarıda kaymakamlık kalemınde imzalatıktan sonra tüketici haklarına vermek yeterlı dava açılmış oluyor tüketici hakları malıye binalarında olabilir ayrıca bir arkadaşım özel bi bankadan bu parayı aldı geçenlerde bizzat şahıdım çekınecek bişey yok hakkımızı aramamızlazım

  5. dosya masrafını geri almak için nereye başvuracağım. kredi borcum bitti. gereklı evrakları attım. ne gibi bilgiler gereklı alabilmem için dosya masrafını. teşekkürler

  6. ben 3 bankadan kredı cektım ve hepsınde 200 tl olmak uzere toplam 600 tl dosya masrafı odedım ve gecen gun bankalardan dekontlarını hakem heyetıne vermek ıcın aldım ama bankacıların ve bazı arkadaslarımın soyledıgı tekrar banka mahkemeye dava acarak bu parayı faızıyle ve mahkeme masraflarıyla bırlıkte gerı alabılecegını soyledıler ve bende suanda kararsız kaldım bu konuda bı acıklık getırırmısınız?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.