Aziz Nesin Kimdir

Ünlü edebiyatçı Aziz Nesin’in kim olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Aziz Nesin, 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Harp Okulu ve Askeri Fen Tatbikat Okulu’nda almıştır. Üniversiteyi ise iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumuştur.

1944 yılında subaylık vazifesinde bulunmuştur. Aziz Nesin’in subay olduğu dönemlerde kaleme aldığı şiirleri Yeni Gün dergisinde yayınlanmıştır. Ardından bir dönem gazetecilik yapmıştır. Bu arada kaleme aldığı kimi yazıları nedeniyle hapis cezası almıştır. 1954 yılında Akbaba dergisinde yazmaya devam etmiştir. 1956 yılında Düşün Yayınevi’ni kurmuş ve faaliyete sokmuştur. 1962 yılında Zübük dergisini çıkarmıştır. 1972 tarihinde kimsesiz çocuklara eğitim alanında yardım etmek için Nesin Vakfı’nı kurmuştur. Bu vakfın giderleri Aziz Nesin’in kaleme aldığı kitapların gelirlerinden karşılanmıştır.
1979 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Sendikası Başkanlığı’na getirilen Aziz Nesin; 1956-57 yıllarında İtalya’da Altın Palmiye, 1966’da Bulgaristan’da Altın Kirpi, 1977’de Hitar Petar, 1969’da SSCB’de Krokodil, 1975’te Asya-Afrika Yazarlar Birliği’nden Lotus, 1969’da Türkiye’de Karacan ödülüne layık görülmüştür. 1970 yılında ise Ülkemizde TDK Tiyatro Ödülünü almıştır. Aziz Nesin, 1995 yılında vefat etmiştir.

Aziz Nesin’in Eserlerinden Birkaçı Şunlardır;

Roman türündeki eserleri

– Gol Kralı
– Zübük
– Tatlı Betüş
– Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Öykü türündeki eserleri

– Fil Hamdi
– Ah Biz Eşekler
– Biz Adam Olmayız
– Şimdiki Çocuklar Harika
– Herkesin İşi Gücü Var
– Vatan Sağolsun

Şiir türündeki eserleri

– Sevgiye On Ölüme Beş Kala
– Sondan Başa
– Kendini Yakalamak
– Sivas Acısı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.