Avukat Olmak İçin Ne Gerekli

Avukat olmak için neler gereklidir hangi okulları okumak gerekir, avukat olmak istiyorum bunun için ne yapılması gerekir diyorsanız cevabı yazımızda :

Günümüzde yeni neslin sıkça hedefler listesine eklediği ve idealist olanların da ilgili bölümleri okuyarak ilk adımı attıkları bir meslek grubu avukatlık. Her işin olduğu gibi avukat olmanın da belirli şartları var.

avukatAvukatlık için en temel koşullardan biri T.C. vatandaşı olmak, bunun yanı sıra Hukuk fakültesi mezunu olmak da olmazsa olmaz kurallardan. Hukuk fakültesini yurt dışında okuyanların denkliği sağlamak adına intibak derslerini okumak gerekiyor.

Avukatlık mesleğinde staj konusu diğer meslek gruplarına oranla çok daha fazla önemsenmektedir. Avukat olabilmek için mutlaka stajı tamamlamış ve avukatlık belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Baro levha kaydı için uygulanan prosedür ise, levhaya yazdırılacak baro bölgesinde ikametgah gösterebiliyor olmak. Bu şart sadece levha kayıt işlemi için olup, ülkenin herhangi bir yerinde davalara bakmaya engel teşkil etmez.

Avukatlık için istenilen son koşul da, avukatlığa engel bir durumun olmamasıdır.

Yukarıdaki şartlara uyan her birey avukatlık mesleğini yapma hakkına erişmektedir.

Siz de Avukat mı Olmak İstiyorsanız Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

13 yorum

  1. 1)mf-tm den herhangı bırınden gıdılıyor mu?
    2)hangı unıye gıttıgın onemlı mı?
    3)ıs olanakları nelerdır?
    4)en az kac puan almalıyız ıyı bır yerlere gelmek ıstıyorsak hngı bolumu secmelıyız?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.