Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Kısaca

Dil, bir milletin en önemli unsurudur. Çünkü dil, sahip olduğu topluma ait kültürel değerleri yansıtır, o kültürün değerleri ile yoğrulur ancak en önemlisi de o toplumun kültürel değerlerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasındaki en önemli araçtır. Çünkü insanlar dil sayesinde birbirlerine duygu ve düşüncelerini nasıl anlatıyorlar ise kültürel özelliklerini de ancak dil sayesinde aktarabilirler.

Türk milletinin önderi olan Mustafa Kemal Atatürk de Türk diline büyük önem vermiştir ve bu konuda bir çok çalışmalar yaparak Türk dilini kalıcı bir hale getirerek en yüksek dil haline getirmeye çalışmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk; öncelikle harf devrimini yapmıştır yani Türk milletinin Arap harflerini kullanımdan kaldırarak Latin alfabesine geçmesini sağlamıştır. Bu devrimden sonra başöğretmen olarak tahta başına geçmiştir ve Latin harflerini öncelikle kendisi halka öğretmeye başlamıştır ve sonrasında bir çok yerde okuma-yazma öğreten halkevleri açmıştır.

Türk diline büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur ve böylece Türk dili ile ilgili çalışmaların yapılması için kapıları aralayarak Türk dilinin geliştirilmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Konulu Yazımız İçin Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.