Atatürk’ün Tiyatroya Verdiği Önem Kısa Bilgi

Türk milletinin Ulu önderi olan Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı süre boyunca tiyatroya büyük önem vermiş olan bir kişi olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk; bir güzel sanatlar dalı olan tiyatroyu önemsemiştir ve bu konuda bir çok söz söyleyerek aynı zamanda çalışmalar da yapmıştır. İstanbul’a her ayak bastığında oynanan hiç bir tiyatro oyununu kaçırmamıştır ve bu tiyatro oyunlarında oynayan sanatçıları da bizzat tebrik etmiş ve övmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk, Çankaya Köşkünde verilmiş olan davette İstanbul Devlet tiyatrosu için övgü dolu sözler dile getirmiştir. Konuşmasında tiyatro oyuncuların övgü yağmuruna tutan Atatürk aynı zamanda oyuncular için “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz ancak sanatçı olamazsınız. Hayatlarını bir sanata veren bu çocukları sevelim.” sözlerini söylemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, tiyatroya dair söylediği sözlerle de tiyatronun önemini ve gerekliliğini defalarca vurgulamıştır. Ayrıca sahnelenen hiç bir tiyatro oyununu kaçırmadan izlemeye ve takip etmeye çalışmıştır.

Atatürk’ün Tiyatroya Verdiği Önem Kısa Yazımız İçin Görüşlerinizi Yorum Kısmından Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.