Atatürk’ün Sağlık Alanında Yaptığı İnkılaplar Nelerdir

Bu yazımızda Atatürk’ün sağlık alanında yaptığı inkılapların neler olduğunu araştırdık.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti ilan etmesi beraberinde inkılaplar yapmasını gerektirmiştir. Bu nedenle sağlık alanındada bazı yeniliklere imza atmıştır. İlk ve en önemli icraati sağlık hizmetlerinden tüm insanların ücretsiz bir şekilde faydalanması sağlamaktır.

23 Nisan 1920 yılında TBMM’nin açılışından sonra hükümette sağlık alanıyla ilgilenmesi için Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kurulmuştur. Bu bakanlık ilk olarak 1924 yılında Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır da hastaneler yaptırmış ve sağlık hizmetlerini geniş alana yaymıştır. 1930’da Umumi Hıfzıssıhha Kanunu çıkarılmıştır. Hıfzıssıhha Kanunu ile kolera, veba, tifo, tifüs, zehirlenme, çiçek, difteri, kızıl gibi hastalığa yakalanan kişilerin ihbar edilme zorunluluğu getirilmiştir. Bu hastalıklara yakalanan kişiler ücretsiz tedavi edilmiştir. Kızılay’ın geliştirilmesi için hazineden ödenek ayrılmıştır.

1933’te açılan İstanbul Üniversitesindeki tıp fakültesinin eğitim programları geliştirilmiş ve ülkeye başarılı doktorlar yetiştirilmiştir. Ülke sınır kapılarında sağlık kontrolleri arttırılmıştır. Bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmemesi için önlemler alınmıştır. Ülkedeki bataklıklar kurutulmuştur.

3 yorum

  1. “23 Nisan 1920 yılında Cumhuriyet ilanından sonra” yazılmış – YANLIŞ, o tarihte TBMM açılışı yapılıyor. Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edilmiştir. BİLGİNİZE …

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.