Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca

Aşağıda Atatürk’ün öğrenim hayatı kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Mustafa Kemal, annesinin isteğiyle ilk olarak mahalle mektebine başlamıştır. Ardından babasının isteği ile de Şemsi Efendi Okulu’na yazılmıştır.

Mustafa Kemal’in aklında hep asker olmak vardır. Askeri eğitimler almak ve bir asker olarak görev yapmak istemektedir. Dayısının çiftliğine yerleştikleri yıllarda kız kardeşleri ile beraber geçirdiği yıllarda okuldan biraz olsun uzak kalsa da okuması gerektiğini her zaman düşünmüştür.

Mustafa Kemal gençlik yıllarında mülkiyeye başlamıştır. İstemeyerek de olsa mülkiyeye girmiştir. Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne gitmiştir. Ardından asker olma fikrinin ağır basmasıyla mülkiyeyi kendi isteğiyle bırakmıştır. Aynı şehirde Selanik Askeri Rüştiyesi’ne girmiş ve bu okula devam etmiştir.

Mustafa Kemal, azim, istek, kararlılık ve sabır gösterdiği okul hayatında askeri okullarda üstün başarılar elde etmeyi de başarmıştır. Rüştiyeden sonra Manastır Askeri İdadisi’ne devam etmiştir. Burada da önemli akademik başarılar elde etmiştir.

Mustafa Kemal rüştiye ve idadinin ardından İstanbul’a gelerek Harp Okulu’na ve devamında Harp Akademisi’ne giriş yapmıştır. 1905 yılında askeri okulda mezun olarak şehadetnamesini almıştır. Asker olarak staj görevini ilk kez Şam’da 5. Ordu’da gerçekleştirmiştir.

Ardından Trablusgarp, Balkan Savaşları ve Birinci dünya Savaşı gibi önemli savaşlara katılarak görevler almıştır. Milli Mücadele döneminde de Büyük Taarruz – İstiklal Harbi sayesinde gazilik unvanını elde etmiştir.

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.