Atatürk’ün Hayatı Özet Kısaca

Atatürk’ün Hayatı Kısa bilgi veriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu. Atatürk’ün hayatı özet olarak..

 

ataturkhaftasi

I. Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı. Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis  “Atatürk” soyadını lâyık gördü.

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına veda etti. Tüm ülkeyi yasa boğdu. Ancak inkilapları ve ülkemize kazandırdıklarıyla kalbimizde sonsuzluğu ulaşmış bir liderdir.

Atatürk’ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

80 yorum

  1. Kötü biz bir kere bebek değiliz. Biz uzun istiyoruz saat kaçtan beri uzun yazı arıyorum.Biz 5.sinifiz o yüzden hocalar kısa yazdikmi ağzımıza s*ç*y*r anla yani😏😏😏😏

  2. Uzm bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz ve bir akarsuyun bir bir ve ve Minnetle bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz 6.sinif bir ve ve ve 888 bir bir akarsuyun dalgaları bir bir akarsuyun dalgaları bir akarsuyun bir bir bir bir 5.sınıf ve bir akarsuyun bir bir bir bir bir bir bir bir 2 boyutlu maket ev bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz

  3. Bir insan azmi kadar güçlüdür. Ve son bir dahaki sefere uyarı yapmadan kesip bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz. Bu millete bir daha İstiklâl Marşının Kabulü ve bir akarsuyun dalgaları gibi gelip gideriz ve Minnetle

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.