Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin Amacı Nedir?

Aşağıda Atatürk’ün gençliğe hitabesinin amacı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci kuraltayında 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde yaklaşık 36,5 saat süren bir nutuk irat etmiştir. Bu nutuk, daha sonra kitap haline de getirilmiştir. Nutkun sonunda bir de gençliğe hitabe bulunmaktadır. Bu hitabede Mustafa Kemal, gençlere yeni bir devlet ideali ve düzeni bıraktığını ve düşmana karşı almaları gereken tavrı bildirmektedir.

Bir hitabe olarak dile getirilmesinde, gençlerin özellikleri, tarihe olan bağlılıkları, ırkları ve kültürleri üzerinden devletin bölünmez bütünlüğünün onların azim ve kararına bağlı olduğunu dile getirmiştir. Gençliği ele almasında ise gençlik dinamik olması, heyecanlı olması ve iyi yetişmiş olması önemli görülmektedir.

Devletin varislerinin gençler ve çocuklar olması, devleti dış ve iç etkenlere karşı koruyacak olan aklın gençler olması bu hitapta gençlerin öne çıkmasını sağlamıştır. Gençlerin, kendilerini yetiştirmesi, ülkeleri sevmeleri, kültürlerini yaşamaları ve kültürlerine sahip çıkarak Türklüğün gereğini yerine getirmeleri gerektiğini vurgulamıştır.

Gençlerin bu sorumluluğun farkında olarak hareket etmesi, vatan, millet ve devlet ideallerine sahip olmaları, ülkelerini ve insanları sevmeleri gerekmektedir. Böylece Atatürk’ün anlattığı ve haber verdiği gibi ilkelere ve ülkülere bağlı bir gençliğin ortaya çıkarak vatanı ve milleti için üretim yapması söz konusu olabilir. Bu bakımdan gençliğe hitabe tarihi bir öneme ve değere de sahiptir.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin Amacı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.