Atanamayan Öğretmenlerin Sayısı Gittikçe Çığ Oluyor

Türkiye’de işsiz öğretmen sayısı gün geçtikçe çığ oluyor. Mezun olan öğretmenler atanamaz iken her geçen gün öğretmenlik fakültelerini kazanan öğrencilerin sayısı da artmakta. Öğretmenlik mezunu ve görevini yapmayı hayal eden öğretmenlerin sayısı 1 milyon olma yolunda ilerliyor. Alınan istatistiklere göre 2022 yılında işsiz öğretmen sayısı 1 milyonu aşacak. Üniversite mezunu işsiz grubu içinde öğretmenler ikinci sırada. Mezun olan bu öğretmenlerin bir kısmı özel okullarda istihdam edilirken bir kısmı da görevi dışında işler yapıyor. Büyük bir grup ise atanma umudunu yitirmiş durumda.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan konu ile ilgili konuştu; ” Atanamayan öğretmenlerin sayısı 500 bini geçti. Ayrıca bu sorunlar nedeniyle 45 öğretmenimiz intihar ederek hayatına son verdi. Öğretmen bir toplumun yapı taşıdır. Onların sorunları hepimizin sorunu. Atamalar gerçekleşse bile sistemde büyük sıkıntılar var. Son zamanların en büyük sorunu ise sözleşmeli öğretmen atamaları’’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı Öğretmen Strateji Belgesi’nde yer alan bilgiler kapsamında, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinde eğitim alan öğrencilerin sayısı 228 bin 279. Fen fakülteleri, edebiyat fakülteleri, fen edebiyat fakülteleri, insan ve toplum bilimleri fakülteleri ve ilahiyat fakültelerinde eğitim alan öğrenciler de bu sayıya eklenirse öğretmen olmayı hedefleyen toplam 653 bin 899 lisans öğrencisi tespit edildi. Bu sayılar incelenirse önümüzdeki yıllarda hiç yeni öğrenci kabul edilmese dahi ve yılda 100 bin atama gerçekleştirilirse ancak işsiz öğretmen sorunu 10 yılda giderilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.