Aspendos Tiyatrosunun Tarihçesi

Ülkemizde bulunan antik tiyatrolar,dan olan Aspendos Tiyatrosunun tarihçesini merak edenler mutlaka yazımızı okumalılar.

Aspendos, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik dönemin zengin kentlerinden biridir. Aspendos tiyatrosu ise M.S. 2. yüzyılda Romalı’lar tarafından kurulmuştur. Aspendos antik tiyatrosu günümüze en iyi şekilde doğası muhafaza edilerek gelmiş bir açık hava tiyatrosudur.

Bu tiyatro Anadolu’da bulunan Roma Tiyatrolarının şimdilere kalabilen tek örneğidir. Oldukça eski ve sağlam bir mimariye sahiptir. Bu tiyatroyu Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon inşa etmiştir. İnşa edilen bu tiyatro, şehirdeki yerli tanrılara ile hükümdara hediye edilmiştir.

Aspendos her sene binlerce yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlar. Bu tiyatroda son yıllara kadar her sene konserler ve aktiviteler hazırlanıyordu.

Aspendos tiyatrosu şehrin hükümdarının kızı Semira için inşa edilmiştir. Hükümdarın kızı Semira’ya aşık şehirde iki delikanlı vardır. İkiside mimardır. İkiside hükümdardan kızını istemek için huzuruna gider. Hükümdar iki ustayıda kırmamak için bu ustalardan halka yarar sağlayacak eserler yapmalarını ister.

Iki ustada düşünür taşınır ve işe başlar. Bir usta tiyatro inşa eder bir diğeri ise dağlardan şehre su getirme projesini gerçekleştirir. Kral iki eseride beğenir. İkisininde insanlık için gerekli olduğunu düşünür ve işin içinden çıkamaz. En sonunda kızını ortadan bölüp iki mimarada erece iyi ve gerekli şehir için. O zaman kral kizinı ikiye bölmesi gerektiğini düşünür. Ancak bunu duyan tiyatronun mimarı zenonun güçlü aşkı buna göz yummaz. Onun acı çekmemesi için ondan vazgeçer. Bu fedakarlıktan çok etkilenen hükümdar kızını mimar Zenona vermeyi tercih eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.