AÖF Harçları Kalktı mı Öğretim Gideri Alınacak 2014 2015

AÖF Harçları kalktı mı ? , Açıköğretim Fakültesi Harçları Kalktı mı sorusu tam olarak cevabını buldu. AÖF harçlarının tamamen kaldırıldığını düşünen Açıköğretim Fakültesi Öğrencileri aslında olayın öyle olmadığını kayıt yaptırmaya gittiklerinde anladılar.

Üniversite harçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmasıyla büyük sevinç yaşayan Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin hevesleri yarım kaldı.Öğrenciler, kayıt için gittikleri ÖSYM merkezlerinde ‘öğretim gideri’ talep edilince büyük şok yaşadı.

Açıköğretim Fakültesi kayıt tarihleri

Harçların kaldırılmasına sevinen Açıköğretim Fakültesi öğrencileri, önceki yıllarda verdikleri 250 liranın sadece 45 lirasını ödemeyeceklerini öğrenince büyük şok yaşadı. 205 liranın kitap vs giderler için ‘Öğretim Gideri Ödemesi’ adı altında alındığı belirtildi.

Yaşadığı şaşkınlığı dile getiren Tarih Bölümüöğrencisi İbrahim E., harçların kaldırılmasına rağmen alınan 205 liraya tepki gösterdi. Kitap ya da sınav ücreti olarak alınan bu paranın çok yüksek olduğunu belirten İbrahim E., Açıköğretim’de okuyan çok az öğrencinin verilen kitaplardan yararlandığını belirterek, bunun da kaldırılmasını istedi.

Sonuç olarak eokulsistem.com olarak şunu söyleyebiliriz. Harçlar kalktı denilerek , AÖF’lilerin ağzına bir parmak bal çalındı. Ancak aslında kalkan 45 TL’lik katkı payı gideri … Böylelikle AÖF harçları kalktı mı, Ne kadar AÖF harcı kayıt parası ödenecek soruları da cevabını bulmuş oldu.

AÖF Harçlarıyla İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz …

37 yorum

 1. böyle bir saçmalıgı sadece bizim egitimci yönetmenlerimiz yaoabilir di zaten. Oysa nekadar saçma 45 lira kaldırılarak insanları yani biz ögrencileri aptal yerine koymktan başka bişiy deyildir bu. Tabi baştaki kerkereler ceplerini nasıl dolduracaklar bizim sizin sırtından ama şunu diyim haram zıkkım olsun hakkım

 2. böyle bir saçmalıgı sadece bizim egitimci yönetmenlerimiz yaoabilir di zaten. Oysa nekadar saçma 45 lira kaldırılarak insanları yani biz ögrencileri aptal yerine koymktan başka bişiy deyildir bu.

 3. çocuklar bu memleket doymamışlarla dolu ne versek onlar onun on katını istiyorlar doyuramayız bunları kendimizi yıpratmanın anlamı yok zengin biraz daha zengin olma çabasında birde genc bireyler isteniyor bu şekilde genç birey olmaz birisi ortaya bir fikir atıyor onu araştırması yapılmadan kimlerin zarar göreceğine bakmadan okeyliyorlar istedikleri zaman herşeye bir kılıf uyduruyorlar hepinize kolay gelsin işleriniz çok zor.

 4. ya bende az önce harç yatırdım 205 tl diye sanıyordum 223.33tl aldı bankamatik kabul etmiyor eksik para yatırdınız die hata veriyor ztn okadar yatırmıyor muyduk ki ALLAHTAN bir kısmını kaldırmışlar neresinde azalma bu ücretinn??

 5. Değerli arkadaşlar
  Başbakan ve hükümet sözcüsü çıkıp açıklama yapıyor. Harçlar kalktı diyor, ama kayıt yapmaya gidince para isteniyor. Şimdi buna kılıf aransa çok. Size yalnızca bir örnek vermek istiyorum. Sizce üniversitede örgün eğitim yapan bir öğrencinin mi öğretim masrafı var yoksa açık öğretim de okuyanınmı. peki örgün eğitimden alınmayan neden aöfden alınıyor. Peki bize aldırılan bu saçma sapan kitaplarda neyin nesi. sobaya atmak için kitap almak zorundayız. Ha birde video masrafı diyor. ders anlatımı diye tarih öncesinden kalama videolar izletiliyor

 6. Arkadaşlar açıklaması altta.

  ÖĞRENCİLERDEN ALINAN ÖĞRENİM GİDERİ ÜCRETLERİ

  Fakültenin kuruluşundan bu yana öğrencilerden alınan ücretlerin ”harç” diye tek kalemde nitelendiğini söyleyen Prof. Dr. Banar, bu ücretin harç ve öğrenim gideri olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtti.

  Prof. Dr. Banar, öğrenim giderine, öğrenciye sunulan basılı malzeme ve video giderlerinin dahil olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

  ”Yıllık olarak bakıldığında öğrencilerimizden aldığımız bir akademik yılda 500 liralık ‘harç’ denilen miktarın 90 lirası harç, 410 lirası öğrenim gideriydi. AÖF’den kalkan harç ücreti, bu 90 liralık kısımdır. Öğrencilerimize Türkiye çapında organize edilen sınavlar yapılıyor. Bu sınavlarda yaklaşık 700 bin kişi görev alıyor. 3 milyon soru kitapçığı, 3 milyon da cevap kağıdı basılıp sınav günü öğrenciye ulaştırılıyor. Basımdan güvenliğe, salon başkanından gözetmene, binadaki hizmetlilere kadar bunların hepsi bir maliyeti gerektiriyor. Öğrenciden bir dönemde alınan 205 liranın karşılığı budur. Bunun dışında öğrenci herhangi bir ücret ödemiyor.”

  • son sınıf işletme bölümüyüm sabah gittim kayıt yaptırmaya internetten yaptım normalde 6 dersim varken 11 e çıktı şaşkınlıkla kaldım ve bunun yanında 227 lira harç çıkmasınmı
   geçmiş dönem borcum olmadıgı taktirde soyguncular resmen

 7. aldığı kitabın yaptığı sınavın parası diyosun kardeşim ama zaten verilen kitaplarda hiç bi işimize yaramıyo artı sınavlar için o kadar para çok fazla resmen özel ünv okuyor gibiyiz ayrıca şu an o koltukta kim olursa olsun aynı şeyi yapacağından eminim başa geçmeden önce verdikleri vaatler başa geçtiktrn sonra yerini yalana dolana bırakıyo kinse kusura bakmasın ama biz devletimize sahip çıktığımz kadar devletimiz bize sahip çıkmıyo. her durumda olan bize oluyo

 8. önüne gelen öğrenciler üzerinden siyaset yapıyor bas bas bağırıp harçlar kalktı dediler ama değişen pek bişi yok malesef… dalga geçer gibi önce öğrencileri sevindirip sonrada heveslerini kursaklarında bıraktılar nasıl iştir anlamadım burs almadan okuyoruz buda yetmezmiş gibi 205 lira ödüyoruz nasıl iştir anlamadım hakkatende bu devletimizin işlerine akıl sır erdiremiyorum

 9. yorumlarda bazı arkadaşlar akp hükümetini iyi biliyormuş gibi yorumlar yapıyor sağlık sektörü gidişatını araştırırsanız saten ecevit zamanında temelleri atılmıştı o dönemki vekiller neden yapmadı dersen devleti özelleştirme şimdiki akparti hükümetinin yapabileceği bişey ülkede devlete dayalı bişey kalmadı iyi yatığı şeyleri söyleyeyim önce müslüman devletlerle samimi dostluklar kurup kardeşim deyip sonra yabancı devletlerin cuntacılığını yapmak akp nin en iyi yaptığı şey libya,mısır,suriye de olduğu gibi beşar esad la az yiyip içmedi bunu sizlerde biliyosunu şimdi ise halk seni iztemiyor deyip karakterinden bahsediyor unutmayınki eşeğin işi yük taşımaktır ve sen eşk olduğun sürece sırtına semer vuran çok olacaktır bu ülkede yakında o söylediğim müslüman ülkeler gibi olacaktır eyer halk daha fazla gec olmadan bişeyler yapmazsa tabi…

 10. Çok cahilisine be kardeşim birde üniversite okuyacaksın azcık gözünü aç ya siz mühürlendinizmi ne oldunuz. Bu AKP hiçmi iyi birşey yapmadı. Bence eleştirenler geriye dönsün aklıma ilk gelen örneği vericem geriye dönün sigorta hastanesinde babanizi yada ailede yaşlılarınızı kolunuza takın ilaç kuyruğunda bekleyin saatlerce daha söyleyecek çok şey varda lütfen biraz düşünün objektif olun lütfen AKP nin yaptıklarını görememek vicdansızlıktır.

 11. Akp nin kimseyi kandırdığı yok ne kadar nankör millet olmusuz ya..harçlar kalktı ama ögrenim ücretini isteyen anadolu üniversitesidr.şimdiye kadar kim böyle bişeyi yapabildi bnce birazcık bunları düşününn

 12. ulan yazıklar olsun be bu insanları bu kadar kandırıp ümitlendirmenin ne anlamı bari kendinizi büyük bişey yapıyor gibi kaldırdık deyipte bu kadar küçültmenin bi anlamı yok bende artık akp li falan değil yazıklar olsun.

 13. 2 senedir aöf harç paramı yatıramadım donmuş oldu acaba bu harçlar bana borç yazıldımı. kayıt yenilemede l.taksit ne kadar ve kayıtlar ne zaman başlıyor yerel yönetimler l. sınıfım.teşekkürler.

 14. harçlar kalktı deyip insanlara yalan söyleyen benmiyim ülkenin başbakanı insanların gözüne bakarak yalan söylüyor ve siz adam ne yapsa doğru diyorsunuz yanlış yapan nerde kim olursa olsun yanlış yanlıştır bunu anlamayacak kadar kör olmayın artık koyun
  olmaktan vazgeçin iyi doğru nerdeyse orda olun akp mecbur değiliz yok ondan başka kim var diyorsun senin ki şu meseleye benziyor adamın babasını annesini kardeşini öldürmüşler gel git zaman çoçuk büyümüş köy de muhtarlık seçimi olmuş annesini öldüren babasını öldüren kardeşini öldürenler muhtar adayı olmuş adam kardeşimi öldüren vereyim demiş babam annem daha değerli benim için demiş sizinki bu hesap ya fark edermi hepsi aynı en kötünün en iyisine mecbur değilsiniz anlayın artıkkk

  • kardeşim senden parayı tayyip mi alıyor anadolu üni. alıyor. kaldırılan mebla 45 tl.lik devlete ödenen ödenek. yalanlık bir tarafı yok. ödediğin para aldıgın kitabın girdiğin sınavın parası. neymiş senin partin soyle de onu bilelim. akp dort dortluk dıyen yok. bu sartlarda bundan daha iyi yonetecek bi babayigit yok sen bunu anla bence. ne pkk ile aynı dili konusan chp ne de şövenist mhp bu iktidara alternatif olamaz kötünün iyisine de goz yummazsak ne olacak o zaman yonetımsız mı olacaz ya da sen bır partı kur olmazsa. muhalifler koyunun ta kendisidir asıl. adam iyi de dese mufalefet kötü de dese muhalefetsiniz . malum adı muhalefet ya bunlar olayın adını fazla ciddiye alıyorlar. burada cifte standart var ikinci ogretım ogrencısıne var mesela. en azından bırıncı ogretım meblası kadar ındırım uygulanmalıydı. ben de ıkıncı ogretım okuyorum ve gıttım 550 tl yatırdım. ee sen acıktan 140 puan alıp oku ben 10 puan dusuk ıkıncı ogretıme gıreyım devlet bunun bır bedelı olmalı dıyor. sendne cok ben magdurum ancak napacaksın. devlet de gıt calıs ode dıyor ogleye kadar uyuması degıl dıyor. keza sen de acık okuyorsun senı de bır ıste calısıyor varsayıyor. yıne aynı devlet her ay 260 tl. burs verıyor. ıyısı de bu kotusu de bu işte napacaksın alternatıf yooook. sen her ne kadar kotunun ıyısıne de muhtac degılız desen muhtacız. kıme rey atalım tkp ye mi ip ye mi. senın tayyıp dıye begenmedıgın adam cok zekı. alternatıfı olacak dp yi de has partiyi de absorbe etti. daha bu ıktıdara alternatıf yok. elestırılecek yonlerı cok. ancak dogru yonlerı de cok. mevcut statude daha ıyı yonetecek de yok. ne terorle aynı dılı konusan chp ne de bahcelının cek senet mafyası halını almıs mhp bu işi yapamaz. o kadar.

 15. kusura bakmayın sert olacak ama yuh artık. ülkenin başbakanı kalktı diyor. aöf adını değiştiriyor hırsız gibi almaya çalışıyor.sanki kitaplarını alan var. başbakanı severim ama kim kimin emrine uyacak merak ediyorum.

 16. sss ne oldu battımı sana yorum senin 10 seneki halinle şimdiki halin aynımı diğer partilerin durumlarıda eskisiyle aynı değil senin düşünme yeteneğini almışlar heralde…

 17. Harç paralarına karışılmayacakti ne ikinci öğretim harçları kalktı ne de açıköğretim bu iki konuda da mağdurum ben benim gibi bir sürü öğrenci var bu konuya açıklık getirilsin artık

 18. Ey AKP’ciler , bu hükümet bizi yine kandırdı. Dalga geçer gibi sadece 45 TL’lik kısmı kaldırdılar. Ne anladık biz bu işten, bir daha bunlara oy falan yok, artık uyanın ey insanlar uyanın !

  • bunun akp ile ne alakası var. sizden okudugunuz okul talep ediyor o parayı. bi nebze haklı da çünkü size verdiği kitabı yaptığı sınavı cebinden para verip sizi hayrına okutacak değil ya anadolu üniversitesi. her şeyde akp akp bu nedir ya. T.c milleti sanki 100 senedir ihya olmuş abad olmuş da akp gelmiş yere çalmış bu devleti. Hem size yolda biri durun bu 45 tl sizin dese hediye etse yahut bir sokak yarışmasında çok basit bir soru karşılığı 45 tl. kazansanız nasıl sevinirsiniz. bu da bunun gibi bir şey devlet yapabileceği 45 tl.lik indirimi yapmış gerisi üniversitenin aldığı paradır. siz beğenmeseniz de 45 tl bir amelenin 2 günlük yevmiyesidir 80 tane ekmek parasıdır netice olarak iyi paradır. bunları harç ücreti ödeyen bir ikinci öğretim öğrencisi olarak yazıyorum. olayları iyi analiz edin. körü körüne akp düşmanlığı beslemek de nesi. chp desen sosyalist enternasyonelde pkkya özgürlük savaşçısı der. mhp desen 90 yaşında koltuk sevdalısı bir liderin hegomonyasında. nedir sizin akp için sunacağınız alternatif. tkp mi ip mi nedir yani. Allah Allah. bu kadar nankörlük olmaz ya. Kim ne derse desin T.c bu şartlarda bu jeopolitikte bundan iyi yönetilemez.Yönettirmezler kardeşim uyanık olun iyi analiz edin olayları. Körü körüne çığırtkanlık edenlerin peşinden sürüklenmeyin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.