Anne Babalara Özel Eğitim Sunuluyor

İngiltere’de anne ve babaların çocuklarıyla geçirdikleri vakit üzerine bir araştırma yapılmış ve son 50 yıla nazaran son yıllarda ebeveynlerin çocuklarına çok daha fazla vakit harcadığı saptandı. Son zamanların çocukları bu sayede kendilerine yüksek güven duygusuna sahip ve araştırmacı bir kişilik taşıyor. Hatta artık ebeveynlerde modernliğe ayak uydurarak ebeveynlik okulunda eğitim almaya başladı. Tek amaç daha iyi ve sağlıklı anne ve baba olabilmek tabi ki…

İngiltere’de bir derginin Kasım ayı sayısında  bir incelemeye yer verildi. İnceleme gelişmişlik seviyesi yüksek 11 ülkede yapılmış. Bu incelemeye göre son yıllarda geçmişe nazaran yüzde yüz ebeveynliğin önemi artmış ve daha ilgili anne – baba profilleri çizilmiştir. Anne ve babaların zamanını daha çok çocukların mutluluğuna ayırdıkları izlenmiştir. İncelemenin detaylarına inilince elbette ebeveynlik yetisinin işçi sınıfı ve orta sınıf ebeveynler arasında fark yaratan bir bilinç… 1970’lerde üniversiteli aileler ile üniversite eğitimi olmayan aileler çocuklarına aynı vakit boyunca ilgi gösteriyordu. Ancak 2000’li yıllarda ise eğitimli ebeveynlerin çocuklarına diğer ailelere göre yarım saat daha fazla vakit harcadıkları saptanmış.

Ayrıca ebeveynlik eğitimi yalnızca yurt dışında değil son zamanlarda Türkiye’de de verilmeye başlandı ve bu eğitimlere katılım oldukça fazla. Bu eğitimlere daha çok yeni ebeveynlerin ilgi gösterdiği ancak pek çok tecrübeli ailelerin de kendini bu eğitimden soyutlamadığı görüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.