Anadoluda Kurulan İlk Beylikler Kısaca Hakkında Bilgi

Anadoluda Kurulan İlk Beylikler Nelerdir Kısa Bilgi, Anadoluda Kurulan İlk Beylikler ve Özellikleri

Malazgirt Savaşı ile birlikte 1071 senesinde Türkler Anadoluyu hakimiyetleri altına almışlardır. Bu galibiyetlerinin ardından Anadolu topraklarında barınmaya başlayan Türkler yer aldıkları topraklarda kendi beyliklerini kurmuşlardır. Bu yüzden Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri olarak bilinmektedirler.

Saltuklular (1072-1202)

Erzurum şehrinde Ebulkazım tarafından kurulan bir beyliktir. Haçlılar ile Gürcüler ile mücadele vermişlerdir. 1202 senesinde Süleyman Şah bu beyliğe son vermiştir.

Artuklular (1102- 1409)

Bu beyliği Artuk beyin oğulları kurmuştur ve beyliği 3 daldan yönetmişlerdir. Harput, Hasankeyt, Mardin bu beyliğin dallarıdır. Bu beylikten günümüze ulaşan bir çok tarihi yapıt vardır. En önemli olanı ise Malabadi Köprüsüdür.

Mengücekliler ( 1080-1228)

Erzincan yöresinde Mengucek Gazi tarafından kurulmuştur. 1. Alaaddin Keykubat bu beyliğe 1228 senesinde son vermiştir. Bulunan en önemli tarihi yapıtı Sivastaki Divriği Camisidir.

Danişmentliler (1080-1178)

Sivas yöresinde Danışment Gazi tarafından kurulmuş bir beyliktir. Ermeni, Bizans ve Haçlılar ile savaşlara katılmıştır. Kayseri’de bulunan Ulu Camisi ve Yağıbasan Medresesi günümüze kadar ulaşan önemli tarihi yapıtlarındandır. Bu medrese ise Anadolu üzerinde kurulan ilk medrese olma özelliğini taşır.

Çaka beyliği (1081- 1093)

Çaka Bey tarafından İzmir tarafında kurulan bu beylik Anadolu’da kurulan ilk beyliklerdendir. Aynı zamanda Anadolu üzerinde kurulan ilk denizci beyliktir. Hatta Çaka Bey’in kendisi de ilk Türk Denizcisi olma özelliğini taşır.

Anadoluda Kurulan İlk Beylikler Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

13 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.