Anadolu Liselerinde Öğrenci Patlaması

Anadolu Liselerinde Öğrenci Patlaması hakkında bilgi kısaca.

Tüm liseler TEOG yerleştirmeleri akabininde Anadolu lisesi statüsüne sahip oldu. Bu durum önümüzdeki sene problem oluşturabilir. Okul türü değiştirildiği için hali hazırda kontenjanının iki katı veya yarısı kadar alacak okullar mevcut. 07.00’da bu okullar ders başı yapacak. Yani ikili eğitim sistemindeki okullarda sabahçı 9. sınıflar derslerini 13.30’da bitirecek ve öğleci 9. sınıflar onların yerine geçip akşam 19.00’da günü kapatacak. 31 Temmuz günü TEOG tercih süreci başladığından sınava giren 1.271.273 öğrenci liste hazırlamaya koyuldu ancak kafalarındaki soru işaretleri bitmiş değil. Kalabalık okullardaki eğitimin nasıl olacağı hala bir muamma.

Birinci sınıflarına 1428 öğrenci alacak olan Esenler Tuna Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi ile İstanbul Sultangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi önceden çok daha az 9. sınıf öğrencisine sahipti. Örneğin geçen sene Sultangazi’de 700 ilk sınıf öğrencisi mevcuttu. Lisedeki öğrencilerin toplamı 1 sene içinde 3 katına ulaşmış olacak. Böylece okulun toplam nüfusu 2100’e ulaşacak. 9. sınıfların 40 şubesi bulunacak.

Geçen sene 2500 toplam öğrenciye sahip olan Esenler Tuna ise bu sene 1428 9. sınıf öğrencisi alacak. Geçen sene ilk sınıf öğrencileri bunun yarısı, yani 700 idi. Şu anda okulda 26 9. sınıf şubesi bulunuyor fakat bu sayı 40’a yükselecek. Yasalar sınıf mevcutlarının en fazla 36 kişi olabileceğini söylese de yoğunluk 40’a zorluyor. İkili eğitim veren okullar sabah 07.00’da ders başı yapıp 19.00’da günü bitirecek.

Okul yöneticileri kontenjanların bu denli artmasına şaşkınlıkla bakıyor. Anadolu liselerinin eski anlamıyla Anadolu lisesi olmadığını söyleyen yöneticiler eğitim kalitesinin tartışmalı olduğunu savunuyor. Her ne kadar okullar Anadolu lisesi statüsüne girse de içindeki öğretmenlerin yarıdan çoğu görevlerini sözleşmeli olarak yürütüyor. Tüm İstanbul ve tüm Türkiye’deki yöneticiler bu konularda hem fikir gözüküyor.

Geçen sene 40 bin toplam kontenjana sahip olan Anadolu imam hatip liseleri bu sene toplamda 200 binden fazla öğrenci alacak. Tercih ekranlarında bölümlerin gözükmemesi ise meslek lisesi tercihi yapmak isteyen öğrencileri zor duruma sokan başka bir problem. Bölümlerini Anadolu Meslek Lisesi olarak belirtecek olan öğrenciler tam olarak hangi bölümde eğitim alacaklarından haberdar değil.

Bu sene tercih listesindeki değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

– Mesleki ve Teknik Anadolu, Anadolu İmam Hatip, Fen ve Sosyal Bilimler, Çok Programlı Anadolu ve Anadolu liseleri tercih listesinde yer alan okul türleri.

– Geçen sene 226.780 toplam kontenjana sahip olan Anadolu liseleri bu sene 393.000’den fazla kontenjana sahip oldu. Okul sayısı da 438’den 937’ye çıktı.

Anadolu Liseleri Doldu Taştı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.